Bağımsız denetimde önemlilik ve bir uygulama
Importance of independent audit and anapplication
  1. Tez No: 578597
  2. Yazar: AYTEN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bağımsız denetim standartlarına göre denetim sürecinde denetçinin toplayacağı kanıtların, denetçi görüşünü oluştururken önemlilik planlamasını dikkate alması gerekmektedir. Önemlilik düzeyinin belirlenmesinde ve planlanmasında denetçi sayısal ve niteliksel birçok unsuru göz önünde bulundurmak zorundadır. Önemlilik seviyesinin belirlenmesi için standart bulunmadığından denetçi, önemlilik seviyesini mesleki bilgi ve tecrübesini kullanarak belirlemesi gerekir. Denetçi, başlangıçta önemlilik düzeyi belirler ve önemlilik seviyesini başlangıç tutarı ile karşılaştırır. Belirlenen önemlilik seviyesi denetçinin ne kadar kanıt toplaması gerektiğini tespit eder. Günümüzde halka açık ve/veya açık olmayan şirketlerde yaşanan hile ve yolsuzluklar sonucunda mali tabloların gerçek durumunu yansıtmamasından dolayı büyük kayıplar yaşanmıştır. Bu durum önemlilik unsurunun dikkate alınması ve düzenlenen mali tabloların daha şeffaf ve güven vermesi gerektiği önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Clear evidence of independent auditing standards in the audit process the auditor, the auditor's opinion must take account of materiality in planning and creating. In determining and planning the level of significance, the auditor has to consider a number of quantitative and qualitative elements. The auditor should determine the level of significance using professional knowledge and experience because there is no standard for determining the level of significance. The auditor initially determines the level of significance and compares the level of significance with the initial amount. The specified level of significance determines how much evidence the auditor should collect. Today, there have been huge losses due to fraud and corruption in publicly held and/or non-public companies, as a result of the fact that the financial statements do not reflect the actual situation. This situation has revealed the importance of taking into account the importance of the importance of the financial statements to be more transparent and reassuring.