Bilimsel ve teknik illüstrasyonda görsel iletişim tasarımının önemi
Importance of visual communication design in scientific and technical illustration
- Tez No: 578598
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünya ile iletişim kurarken en çok görme duyusundan faydalanan insanın bilgiyi öğrenmesinin ve öğretmesinin de en kolay ve etkili yolu görsel iletişimdir. İnsanlığın hayatta kalmasını ve gelişmesini kendine görev edinen bilimi imgeler aracılığıyla“anlatmak”konusunda da görsel iletişim tasarımının rolü büyüktür. Bilimsel ve teknik verinin yazılı ve sözlü aktarımının sebep olduğu karmaşıklık, yanlış anlaşılma, korunamazlık vb. unsurlar sebebiyle ortaya çıkmış olan bilimsel ve teknik illüstrasyonlar da görsel iletişim tasarımıyla birlikte bilgiyi aktarma işlevini en etkin biçimde yerine getirebilmektedir. Bu tez çalışmasında bilimsel ve teknik illüstrasyon üretiminde görsel iletişim tasarımının gözetilmesi ve bu gözetmenin doğurabileceği sonuçlar irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde bir görsel iletişim tasarımı ürünü olan illüstrasyonun ne olduğu, nasıl doğduğu ve hangi türlere ayrıldığı konusu incelenmiştir. İkinci bölümde bilimsel ve teknik illüstrasyonun tanımı ve tarihi araştırılmış, hem geleneksel hem de sayısal üretim teknikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise görsel iletişim tasarımı irdenelerek bilimsel ve teknik illüstrasyon ile olan ilişkisi ve bu ilişkinin doğru kurulduğunda mesaj iletmedeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For humans who use the most sense of sight when communicating with the world, visual communication is the easiest and the most effective way of learning and teaching information. Visual communication design plays a major role in explaining the science that takes the task of the survival and development of humanity through images. Scientific and technical illustration has emerged due to the complexity, misunderstanding, vulnerability, etc. caused by verbal and nonverbal transmission of scientific data can effectively carry out the function of transferring information with the help of visual communication design. In this thesis, considering the visual communication design in the production of scientific and tehnical illustration and the possible results of this consideration are examined. In the first part of the research, it is examined what illustration is, how it occured, and what types it is divided as a visual communication product. In the second chapter, the definition and history of scientific and technical illustration is investigated and both traditional and digital production techniques are discussed. In the third part, the relationship between visual communication design and, scientific and technical illustration also the impression of this relationship in the message delivery is tried to be put forward.