Kahverengi yumurta üretiminde kullanılan saf hatların büyütme dönemi sonu canlı ağırlıklarının yumurta performansına etkileri
The effects of end of the growth period live weights on pure lines egg yield used in brown egg producti̇on
- Tez No: 641365
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kahverengi yumurta üretiminde kullanılmak üzere geliştirilen hibrit ATAK-S tavukların ebeveynleri olan RIR-I ve BAR-I saf hatlarında büyütme dönem sonu canlı ağırlığın yumurtlama önemindeki verim özelliklerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tam çevre denetimli kümeslerde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın canlı materyalini RIR-I 270 adet ve BAR-I 365 adet olmak üzere toplam 635 adet saf hat genotipleri oluşturmaktadır. Büyütme ve yetiştirme dönemlerinde serbest yemleme yapılmıştır. Denemede büyütme dönemini tamamlamış ve yumurtlama kümesine taşınacak RIR-I ve BAR-I genotiplerine ait bütün yarkalar bireysel olarak tartılmış, tartım sonuçlarına göre ortalamadan yüksek olanlar ağır, ortalamayı temsil edenler orta ağır ve ortalamadan düşük olanlar ise hafif grup olarak ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the RIR-I and BAR-I pure lines used in the production of hybrid ATAK-S developed for use in brown egg production were carried out to reveal the effects of the end-of-growth live weight on the yield characteristics of the ovulation period. The research was carried out in fully environmentally controlled poultry houses. The living material of the research consists of 635 pure line genotypes, RIR-I 270 and BAR-I 365. Free feeding was performed during the growing and growing periods. All trials of RIR-I and BAR-I genotypes that have completed the growing period in the experiment and moved to the spawning cluster were weighed individually. According to the weighing results, those who are higher than the average is classified as heavy, those who represent the average are medium heavy and those below the average are divided into lightweight group. Significant differences were found between the genotypes and different body weight groups in the 16-week age, 50% yield age, 40-week age body weight determination of BAR-I and RIR-I genotypes (P < 0.01). The RIR-I genotype, which was being developed as a paternal line, reached a higher body weight in the specified periods. Those in the heavy group of the BAR-I genotype reached the early ovulation age, 50% yield age and peak yield age earlier. Those with the RIR-I genotype in the lightweight group reached these yield levels at the latest. It was revealed that BAR-I genotype was higher than RIR-I genotype in terms of egg yield chicken-day (number) and chicken-poultry (number) values, but RIR-I genotype reached more yield value in terms of hatching egg yield (number). In this case, especially the development of the RIR-I line as the paternal line and the high egg weight were effective. In terms of egg internal and external quality features, the difference between the lines was found to be significant in general. The differences in feather scores between the genotypes were found to be significant and it was observed that the feather score decreased depending on the age. In FPD values, differences between genotypes were not significant, but FPD losses increased with increasing age and live weight.