Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) besi dönemi protein ihtiyacının saptanması üzerinde bir araştırma
Protein requirements of japanese quail (Coturnix coturnix japonica) on the growing period
  1. Tez No: 5787
  2. Yazar: ŞAFAK POLATSÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. BESİM GÜROCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARININ (Coturnix coturnix japonica) BESİ DÖNEMİ PROTEİN İHTİYACININ SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Şafak POLATSÜ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.A.Besim G-ÜROCAK 1987 f Sayfa. :. 32 Jüri : Prof »Dr. A ;B. Gür ocak Prof. Dr. N. Işık Doç.Dr.-Â.Ergün Bu araştırmada» 0-6 haftalık dönemde, farklı protein düzeyleriyle yapılan beslemenin» Japon bıldır cınlarında canlı ağırlık» canlı ağırlık artışı, yem tüle e t imi ve yemden yararlanma sayısı üzerine olan et kileri araştırılmıştır. 6 hafta devam eden araştırmada» oluşturulan 5 deneme grubuna sırasıyla f» 18.09» $ 21.15» $ 24.00, f> 27.16 ve f 30.09 ham protein içeren rasyonlarla ser best yemleme yapılmıştır. Deneme rasyonları izokalorik olarak düzenlenmiştir. 6. haftalık yaşta, gruplardan elde edilen can lı ağırlık ortalamaları sırasıyla; 131.03 g» 137.48 g, 142.52 g, 143.72 g ve 145.51 g olarak belirlenirken 0-6 haftalık dönemde canlı ağırlık artışları sırasıyla; 123.41- g, 129.74 g, 135.07 g, 136.10 g ve 137.97 g ol muştur. Yem tüketimleri ise sırasıyla 624.10 g, 573.44 g, 644.19 g» 604.95 g ve 623.71 g olarak saptanmış, yem de ğerlendirme sayıları da sırasıyla 5.071» 4.434» 4.761, 4.445 ve 4.523 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMEIER s Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica), protein düzeyi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Masters Thesis PROTEIN REQUIREMENTS OP JAPANESE QUAIL (Coturnix coturnix japonica) ON THE GROWING PERIOD Şafak POIATSÜ Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. A.Besim GÜROCAK 1987,. Page,: 32 Jury : Prof.Dr «A* B.Gür ocak Prof.Dr. W. Işık Assoc.Prof.Dr. A.Brgiia In this research, the effects of different protein levels in the ration on growth, weight gain, feed consumption and feed conversion were investigated. The experiment was continued six weeks and experimental groups were fed 5 rations that included 18.09 7°, 21.15 fi, 24i00 #, 27.16 £ and 30.09 # crude protein respectively. Diets were adjusted as iso- kaloric. In 6 i weeks old, the live weight averages are 131.03 g, 137.48 g, 142.52 g, 143.72 g and 145.41 g respectively. The live weight gains the groups were recorded as 123.41 g, 129.74 g, 136.10 g and 137.97 g feed consumptions as 624.10 g, 573.44 g, 644.19 g, 604.95 g and 623.71 g» and feed conversions as 5.071, 4.434» 4.761, 4.445 and 4.523 respectively. KEY WORDS : Japanese Quail (Coturnax coturnxx 3'aponica), protein levels, live weight, weight gain, feed consumption, feed conversion.