Elektronik ticaret web sitelerinde kadın tüketicilerin memnuniyetlerinde bilgi kalitesinin rolü
The role of quality of information in the satisfaction of women consumers on electronic trade websites
  1. Tez No: 578639
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD ÖZSAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ticari faaliyetler, insan ihtiyaçlarının zamana bağlı olarak değişmesi ile birlikte çeşitlenmiştir. Ticari faaliyet gösteren şirketler arasındaki rekabet etkisi ve her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde ticaret değişken bir boyut kazanmıştır. Bilgi- iletişim teknolojilerinin değişiminin doğal bir sonucu olarak ticari faaliyet boyutları da değişim göstermiştir. Ticari işlemlerin bilgisayar tabanlı bir şekilde yürütülerek tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veren sisteme e-ticaret denir. E-ticaret ticari işletmelerin sektörde pazar paylarında rekabet sağlamasının yanı sıra, tüketicilerin ihtiyaçlarına tam ve doğru bir şekilde cevap verilmesini sağlayarak tüketici memnuniyetinin artırılmasını sağlayan ticari bir olgudur. Sektörde rekabetçi anlayışı artıran e-ticaret olgusu aynı zamanda ülkelerin milli gelirlerdeki payını artırarak ülke ekonomisine de katkıda bulunur. Bu tezde e-ticaretin gelişim sürecine, dünyada ve Türkiye'de e-ticarete verilen öneme değinilmiştir. Türkiye'de e-ticarete verilen öneme, Türkiye'nin e-ticarette rekabet ettiği ülkelere değinilerek Türkiye'deki e-ticaret göstergeleri kadın tüketicilerin e-ticaret sitelerine karşı beklentileri ve tutumları da baz alınarak incelenmiştir. İlgili veriler incelenip yorumlanmıştır. Model kurulurken AMOS ve SPSS programları kullanılarak örneklem çevresi çevrimiçi gruplar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial activities have diversified with the change in human needs depending on time. Due to the competitive impact of the companies operating in the commercial sector and the technology advancing with each passing day, trade has gained a variable dimension. As a natural consequence of the change in information and communication technologies, commercial activity dimensions have also changed. The system that executes business transactions in a computer-based manner and responds to the needs of consumers is called e-commerce. E-commerce is a commercial phenomenon that enables the commercial enterprises to increase their consumer satisfaction by providing full and correct answers to the needs of consumers as well as providing competition in the market shares. The e-commerce phenomenon, which increases the understanding of competition in the sector, also contributes to the national economy by increasing the share of the countries in the national income. In this thesis, the development of e-commerce in the world and in Turkey has referred to the importance attached to e-commerce. The importance of e-commerce in Turkey, Turkey's e-commerce in the country with reference to women compete as e-commerce indicators in Turkey were examined based. The sample environment was determined as online groups by using AMOS and SPSS programs.