Sürdürülebilir tasarım bilincinin Türkiye'deki endüstri tasarımcı adayları açısından geliştirilmesi üzerine bir inceleme
A review for the development of sustainable design awareness for industrial designer candidates in Turkey
  1. Tez No: 578731
  2. Yazar: ESRA AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARİYE SELHAN YALÇIN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Endüstri devrimi sonrası artan tüketim ve sonrasında oluşan çevresel problemlerden ötürü ortaya çıkan çevresel hareketler sonucunda sürdürülebilirlik kavramı tanımlanmıştır.“Sürdürülebilirlik”kavramı farklı disiplinlerde ele alınmış, 'Sürdürülebilir dünya için ürün tasarımı' ilgili alanlara yansıtılmıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı ise, endüstri ürünleri tasarımcısının sürdürülebilir tasarıma olan bilincini araştırıp; sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir ürün tasarımını incelemektir. İnsanlığın, daha iyi yaşam ortamı sağlama istediğinden ötürü çevresinde yarattığı büyük değişikliklerin getirdiği negatif etkiler, en çok da sanayi devrimiyle beraber, doğal ortamların bozulması, doğal kaynakların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi sonucunda azalarak yok olmaya başlaması, çevre kirliliğinin zamanla artması ve bundan dolayı giderek çoğalan çevresel sorunların çok tehlikeli aşamalara ulaşmasına sebep olmuştur. Çağımızda ise, gelişen teknolojiyle beraber yenilik ve imkanlar, bir taraftan yaşamımızı kolaylaştırırken diğer yandan insanların hayat tarzlarında derin etkilere sebep olmuş, ekonomik ve sosyokültürel kaynaklı toplumsal sorunları ortaya çıkarmıştır. Çevre ile ilgili problemlere karşıt olarak oluşan sürdürülebilir gelişme tüm tasarımcılarda olması gereken bir bilinçtir. İyi bir tasarım dünyanın geleceğini kurtarabilir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability was defined as a result of environmental movements arising from environmental problems caused by increasing consumption after the industrial revolution. The concept of sustainability is discussed in different disciplines and product design for a sustainable world is reflected in relevant areas. The main aim of this thesis is to investigate the awareness of industrial designer about sustainable design and is to examine sustainability and sustainable product design. There are negative effects that people create because they want to provide a better living environment, for example; emerged with the industrial revolution, degradation of natural environments, excessive and unconscious consumption of natural resources. As a result of these problems, the decrease in resources started to disappear, environmental pollution increased over time and the increasing environmental problems caused to reach very dangerous stages. Nowadays, innovations and opportunities that emerge with developing technology make our lives easier on the other hand, they have had profound effects on people's lifestyles and have raised social and economic problems. Sustainable development in response to environmental problems should be awareness for all designers. A good design can save the future of the Earth.