Akko XIII yenidünya çeşidinin (Eriobotrya japonica Lindl. Akko XIII) biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioactive properties of Akko XIII oquat (Eriobotrya japonica Lindl. Akko XIII
  1. Tez No: 578740
  2. Yazar: MENEKŞE İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ŞENER GEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada yenidünya (Eriobotrya japonica Lindl.) meyvesinin toplam fenol miktarı, antioksidan, diyabette anahtar konumda olan α-glikozidaz ve α-amilaz üzerine inhibisyonu ve antibakteriyel aktivitesi gibi biyoaktif özellikleri incelenmiştir. Etanol, metanol ve hekzan kullanılarak elde edilen özütlerin toplam fenol miktarı gallik asite eşdeğer olarak 0.058-8.2 mg/g arasında değişmiştir. En yüksek toplam fenolik madde metanollü özütte bulunmuştur. Meyve özütlerinin antioksidan kapasiteleri, DPPH yöntemine göre serbest radikal giderici etkisi 1.86-75.85 mM TE/g arasında değişirken, FRAP yönteminde indirgeme gücü kapasitesi 1.91-11.04 mM TE/g arasında değişmiştir. En güçlü antioksidan etki metanollü özütte gözlenmiştir. α-glikozidaz inhibisyonu IC50 cinsinden 5.37-51.11 mg/mL arasında farklılık gösterirken, α-amilaz inhibisyonu ise IC50: 3.91-19.2 mg/mL arasında değişmiştir. α-glikozidazı inhibe etmede metanollü özüt en etkili (5.37 mg/mL) iken, α-amilaz inhibisyonunda etanollü özüt en etkili (3.91 mg/mL) olmuştur. Yenidünya meyve özütlerindenmetanol ve etanol ile edilen özüt Escheria coli'ye karşı sırasıyla 13.3±0.60 mm ve 14.7±0.60 mm düzeylerinde antibakteriyel etki gösterirken, tüm özütlerin Staphylococcus aureus'akarşıantibakteriyel aktivitelerin olmadığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The bioactivity of loquat (Eriobotrya japonica Lindl.) in terms of total phenol, content, antioxidant, inhibitory effect on diabetes-relevant enzymes, α-glycosidase and α-amylase and antimicrobial activity were examined in this study. Three different solvents (ethanol, methanol, and hexane) were used in the extraction of bioactive compounds. The polyphenol content of the fruit extracts varied from 0.058-8.2 mg gallic acid equivalents/g with respect to the solvents used. The highest total phenolics were found in methanol extract. In the determination of antioxidant activity, the free radical scavenging effect of fruit extracts ranged from 1.86-75.85 mM TE/gin DPPH method, while the reducing power capacity of fruit extracts varied from 1,91-11,04 mmol trolox equivalents/L in FRAP method. The antioxidant effect of methanolicextract was found to be the most potent in both antioxidant assays. α-glucosidase inhibition varied among extracts, from IC50: 5.37-51.11 mg/mL, while the α-amylase inhibition ranged from IC50: 3.91-19.2 mg/mL. The methanolic extract was the most effective in α-glucosidase inhibition, whereas ethanolic extract was the strongest inhibitor against α-amylase. While the extract obtained from methanol and ethanol from the loquat fruit extracts showed an antimicrobial effect against E. coli at levels of 13.3 ± 0.60 mm and 14.7 ± 0.60 mm, all extracts were found to have no antimicrobial activities against S.aureus.