Lineer olmayan denklemler ve geogebra uygulamaları
Nonlinear equations and geogebra applications
- Tez No: 578741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK CUMHUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada amacımız dinamik matematik yazılımı olan GeoGebra ile sayısal analizde yer alan lineer olmayan denklemler konusu ile ilgili görsel uygulamalar oluşturmak. GeoGebra'nın lise ve üniversite düzeyinde matematik öğretiminde önemli bir potansiyeli vardır. Lineer olmayan denklemleri çözmek için birkaç sayısal yöntem başlığı altında GeoGebra arayüzlerinin oluşturulması hedeflenmektedir. Özel olarak bu çalışmada ele alınan yöntemler; yarılama, Regula-Falsi, Newton-Raphson, sekant, sabit nokta iterasyonu ve Müller yöntemi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, our goal is to create the visual applets with regard to nonlinear equation subject in numerical analysis by using dynamic mathematical software GeoGebra. GeoGebra has a substantial potential for teaching mathematics in high school and the university. This paper aims to build up the GeoGebra interfaces for the subjects of several numerical interactive method to solve nonlinear equations. Specifically, the methods to be dealt with in this paper are the bisection, the Regula-Falsi, the Newton-Raphson, secant method, fixed point iteration and Muller's method.