Diferansiyel denklemlerde kararlılık analizi
Stability analysis in differential equations
  1. Tez No: 927091
  2. Yazar: BİLLUR GÜNPAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diferansiyel denklemlerde kararlılık incelemesi amaçlı hazırlanmış bu tezde, Routh-Hurwitz kriteri kullanılarak parametre içeren bazı diferansiyel denklem sistemlerinin kararlılığı için gerekli koşullar elde edilmiştir. Diferansiyel denklem sistemlerinin kararlılığının incelenmesinde özdeğerler önemlidir ve reel kısımlarının işaretinin incelenmesi Routh-Hurwitz kriterine dayanarak yapılmıştır. İlk bölümde temel bilgiler verilmiş ve bu çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde diferansiyel denklemlerdeki temel tanımlar, eğim alanı ve çözüm eğrileri, denge çözümü ve kararlılık konularını içeren temel literatür bilgisi verilmiştir. Üçüncü bölümde lineer diferansiyel denklem sistemlerinin kararlılığı ile ilgili tanımlar ve teoremler verilmiştir. Konu örnekler ile açıklanmıştır. Dördüncü bölümde lineer olmayan diferansiyel denklem sistemlerinin kararlılığının incelenmesi anlatılmış ve Routh-Hurwitz kriteri kullanılarak örnek modellerin kararlılığı için koşullar elde edilmiştir. Kararlılık durumları görsellerle desteklenmiş ve çizimler için Geogebra programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis which aims to examine stability in differential equations, the necessary conditions for stability of some systems of differential equations including parameters are obtained by applying the Routh-Hurwitz criteria. In examining the stability of systems of differential equations, the eigenvalues are important and establishment of signs of their real parts is based on the Routh-Hurwitz criteria. In the first chapter, basic information is given and the purpose of this study is explained. In the second chapter, basic facts from the literature including primary definitions on differential equations, slope field and solution curves, equilibrium solution and stability are given. In the third chapter, definitions on stability of systems of linear differential equations and theorems are given. The topic is explained by examples. In the fourth chapter, study of stability of systems of nonlinear differential equations is introduced and conditions for stability of example models are obtained by the Routh-Hurwitz criteria. Stability cases are supported by visuals and the programme Geogebra is used for drawings.