Agile innovation across firm boundaries
Firma sınırlarında çevik inovasyon
  1. Tez No: 578762
  2. Yazar: MEHMET KEREM KIZILTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA OBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çevik süreçler zaman baskısı altında yenilikçi ürün geliştirmede artan bir yaygınlık kazanırken örgütler dış ortaklarla çalışmakta da fayda görmekteler. Bu kalitatif çalışmada, firmalar-arası yenilik, dinamik kabiliyetler ve örgüt sınırları araştırmalarını çevik pratiklerle birleştirerek çevikliğin stratejik aciliyetle tetiklenen ve örgütler arası çift taraflı işbirliğinde dinamik bir yetkinlik olarak tanımlandığı sınırlararası yenilikçi aktivitelerde bütüncül görüşe ulaşmaya çalışıyorum. Çalışmam örgüt sınırları ve dinamik kabiliyetler araştırmalarını gözden geçirip örgütün yüksek rekabetli pazarlarda dış ortaklarla bir yandan belirsizlikleri ve maliyetleri düşürürken bir yandan da ortak araştırma yapabilme yeteneklerine bütüncül bir resimden bakmayı amaçlıyor. Bu dinamikler örgütün içerisinde tek başına gerçekleşemeyeceğinden, araştırmada örgüt-merkezli bir bakış yerine örgüt ve onun iş ortakları arasındaki ilişkilere odaklanıyorum. Çalışmam büyük bir iletişim sağlayıcısı firmada gerçekleştirildi ve odak firma ve iş ortaklarının yöneticileriyle yaptığım mülakatlara dayanan kalitatif bir vaka çalışması oldu. Bulgularım birlikte değer yaratma aşamasında örgüt ve onun yenilik ortakları arasındaki“pratiklerin uyumunun”çevik yenilik için önemli bir ekten olduğunu gösteriyor. Örgütün yeni sözleşmeler tasarlama ve uygulama kapasitesi de bunu tamamlıyor. Dinamik kabiliyetler literatürüne“dinamik eş-kabiliyetler”perspektifi ile katkıda bulunuyorum.
Özet (Çeviri)
Agile practices are becoming common in innovative product development due to time pressure while firms are finding advantages in working with outside parties. In this qualitative study, I merge research on inter-firm innovation, dynamic capabilities and firm boundaries with agile practices to arrive at an integrative view on cross-boundary innovation activities, where agility is defined as a dynamic capability on both sides of an inter-firm collaboration dyad, triggered by the need of strategic urgency. My study, revisits research on firm boundaries and dynamic capabilities aiming to provide a complementary view of the firm's ability to innovate in a highly competitive market through co-exploration with outside parties while at the same time reducing uncertainty and costs. As these dynamics cannot materialize in isolation within the firm alone, I focus on the relationships between the firm and its business partners rather than taking a firm-centric perspective. My research context was a major telecommunications service provider and I conducted a qualitative case study by interviewing managers both from the focal firm and its innovation partners. I find that in the value co-creation phase,“compatibility of practices”between the focal firm and its innovation partners was a significant factor in the success of agile innovation. This is further complemented with the firms' capacity in the design and execution of new contractual forms. I contribute to the dynamic capabilities literature by introducing a“dynamic co-capabilities”perspective.