Sığırkuyruğu bitkisi (Verbascum) saplarından elde edilen ligninin farklı sıcaklık ve çözücülerdeki dönüşümü
Evaluation of lignin obtained from verbascum stalk at certain temperatures and different solvents
- Tez No: 578796
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada verbascum bitki saplarından elde edilen ligninin, yüksek basınç reaktöründe ve açık hava basıncında farklı organik çözücülerle katalizörlü ve katalizörsüz olarak yeni ürünlere dönüştürülmeye çalışılmıştır. Organik çözücü olarak etanol, metanol, aseton ve n-butanol, katalizör olarakta NaOH kullanılmıştır. Yüksek basınç reaktörü denemeleri 300 oC'de, açık hava basıncı denemeleri ise çözücülerin kaynama noktalarında yapılmıştır. Elde edilen sıvı ürünler GC-MS analizi ile incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına göre yüksek basınç reaktörü ile yapılan denemelerde en yüksek dönüşüm oranı metanol çözücüsü ile % 51 olarak bulunmuştur. Açık hava basıncı denemelerinde ise en yüksek dönüşüm oranı n-butanolde % 63 olarak bulunmuştur. GC-MS sonuçlarına göre elde edilen sıvı ürünler içerisinde aromatik, alifatik, fenolik, oksijen ve azotlu bileşikler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, lignin obtained from verbascum plant stems has been tried to be transformed into new products with and without catalyst in different organic solvents in high pressure reactor and open air pressure. Ethanol, methanol, acetone and n-butanol were used as the organic solvent and NaOH was used as the catalyst. High pressure reactor tests were carried out at 300 oC and open air pressure tests were carried out at boiling points of solvents. The obtained liquid products were examined by GC-MS analysis. According to the results of the study, the highest conversion rate was found to be 51% with methanol solvent. The highest conversion rate in open air pressure tests was found to be 63% in n-butanol. According to the results of GC-MS, the liquid products obtained were found to be aromatic, aliphatic, phenolic, oxygen and nitrogen compounds were found.