Menopoz öncesi ve sonrası dönemlerde sıçan ovaryumunda telosit morfolojisi ve organizasyonunun ışık mikroskobi, immünohistokimya ve elektron mikroskobi yöntemleriyle incelenmesi
Examination of telocyte morphology and organization in rat ovaries before and after menopause, by light microscopy, immunohistochemistry and electron microscopy
  1. Tez No: 578825
  2. Yazar: ESMA İŞÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Telositler, az miktarda sitoplazma ve bir çekirdek içeren hücre gövdesi ve telopod adı verilen ince uzun uzantılarla karakterize olan interstisyel/stromal hücreler olarak tanımlanır. Sunulan tezde menopoz öncesi ve menopoz sonrası sıçan ovaryum foliküllerinin etrafında telositlerin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Parafin takibinden sonra elde edilen sıçan ovaryum kesitleri, Masson trikrom ve Bielschowsky gümüşleme teknikleriyle, ayrıca immünohistokimyasal olarak da CD34 belirteciyle boyanarak ışık mikroskobu için hazırlandı. Bunlar yanında rezin takibinden sonra elde edilen kesitler elektron mikroskobu için kontrastlandı. Hazırlanan kesitler ışık mikroskobu ve elektron mikroskobu ile incelendi ve değerlendirildi. Bulgular: Masson trikrom ve Bielschowsky gümüşleme teknikleri ile boyanan kesitlerde telosit benzeri hücreler gösterilemedi. İmmünohistokimyasal olarak CD34 belirteci ile boyanan kesitlerde telosit benzeri hücreler gösterilemedi. Elektron mikroskobik kesitlerde telosit benzeri hücreler, gerek menopoz öncesi gerek menopoz sonrası ovaryumlarında üçgen çekirdekleri, ince uzun sitoplazmik uzantıları ile görüntülendi. Sonuç: Ovaryum dokusunda telositlerin gösteriminde ışık mikroskobik yöntemlerin çok etkili olmadığı sonucuna varıldı. CD34 immünohistokimya işaretlemesinin, ovaryumda telositleri göstermede tek başına yeterli olmadığı gözlendi. Ovaryumlarda telositlerle ilgili net sonuçlar elde edilebilmesi için, elektron mikroskobik yöntemlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı çalışmalar yapılması gerektiği, elektron mikroskobik bulguların ise, özellikle ikili üçlü belirteçlerin kullanıldığı immünohistokimyasal boyamalarla desteklenmesi gerektiği düşünüldü. Bununla birlikte telositlerin bulundukları mikroçevre içinde nisbeten sayıları az hücreler olmaları nedeniyle, yapılacak çalışmalarda mevcut telositlerin gerçek profilinin ortaya çıkarılabilmesi için, tüm organ parçalarının tamamının preparatlara dönüştürülerek, bütün preparatların da tüm alanlarının incelenmesiyle elde edilecek datanın ancak, doğru ve güvenilir sonuçlar verebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Telocytes are identified as interstitial/stromal cells characterized with a cell body which has little amount of cytoplasm and a nucleus, and several tiny long cell processes named telopodes. The aim of this study was to investigate presence of telocytes around the follicules of rat ovaries both before and after the menopause. Method: After paraffin processing, rat ovarian tissue sections stained with Masson's thrichrome and Bielschowsky's silver stain techniques, also immünologically marked with CD34 antigen for light microscopy. Additionally, tissue sections after resin processing contrasted for electron microscopy. Prepared sections are observed and evaluated by light and electron microscopes. Results: Telocyte like cells could not be demonstrated by Masson's thrichrome and Bielschowsky's silver stain techniques. Telocyte like cells, also, could not be demonstrated by CD34 immunological marker. Telocyte like cells, with their triangular nuclei and long slender cellular processes are demonstrated in electron microscopic sections of both premenopausal and postmenopausal ovaries. Conclusion: It is shown that, light microscopical techniques are not appropriate for demonstration of telocytes in the ovarian tisses. CD34 immunohistochemical marking alone is not sufficient for demonstration of telocyte like cells. In order to get clear results about telocytes in the ovaries, studies should be set on electron microscopical techniques, and electron microscopic findings must be supported by immunohistochemical staining, especially double or triple markers. Furthermore, it is concluded that, as telocytes are relatively scarce in number in the microenvironments they reside, for studies on telocytes, it is a must to cut the whole tissue sample into sections and to evaluate all the sections for clear and realistic results in order to fully reveal the telocyte profile in a tissue or an organ.