Değişik hormon replasman tedavi protokollerinin serum homosistein düzeyleri üzerine etlilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of the various hormone replacement treatment protocols on serum homocysteine levels
  1. Tez No: 111469
  2. Yazar: İSMET GÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Değişik Hormon Replasman Tedavi Protokollerinin Serum Homosistein Düzeyleri Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılması Kardiyovasküler hastalık nedenli ölüm oranlarının yüksek oluşu araştırıcıları bir belirleyici aramaya yöneltmiştir. Bu çalışmalar içerisinde, özellikle son dönemlerde serum homosistein düzeyleri ile kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve serum homosistein düzeyleri arttıkça kardiyovasküler hastalık oranlarında da artma izlenmiştir. Menopozal dönemde kullanılan östrojen'in ise serum homosistein düzeylerinde düşüş yaparak, dolaylı olarak kardiyovasküler hastalık insidansını azaltacağı düşünülmektedir. Bizde çeşitli menopoz östrojen tedavi protokollerinin homosistein üzerine kısa süreli etkilerini çalışmak istedik. Bu amaçla kontrol grubunda 12, konjuge östrojen 0.625 mg grubunda 16 hasta, konjuge östrojen 0.625 mg+medroksi progesteron 2.5 mg grubunda 17 hasta ve konjuge östrojen 0.625 mg+medroksi progesteron 5 mg grubunda ise 12 hasta ile çalışmaya başladık Çalışma gruplarının serum homosistein düzeyleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. ay ile kontrol grubunun sonuçları ile karşılaştırıldı. Üçüncü ay sonunda serum homosistein düzeyleri, konjuge östrojen 0.625 mg (10.09±2.48 umol/L, 8.17±1.48 umol/L, P=0.007), konjuge östrojen 0.625 mg+medroksi progesteron 2.5 mg (10.83±2.57 umol/L, 8.92±1.79 umol/L, P=0.002), konjuge östrojen 0.625 mg+medroksi progesteron 5 mg (11.09±2.12 umol/L, 8.92±2.29 umol/L, P=0.001) gruplarında anlamlı bir düşme gösterirken, kontrol grubunda ise üçüncü ay sonunda anlamlı bir artış (12.17±2.60 umol/L, 13.59±2.91 umol/L, P=0.0002 ) izlendi. östrojen replasman tedavi protokollerinin hepsi serum total homosistein seviyelerini düşürken, bu tedavi protokolleri içerisinde progesteron, medroksiprogesteron asetat varlığı ve dozajı ile birlikte doğru orantılı olarak serum homosistein düzeylerindeki düşüşün daha anlamlı olduğu izlendi. Sonuç olarak, menopoze hastalarda östrojen kullanımı ile birlikte serum homosistein düzeylerinde anlamlı düşme elde edilirken, dolaylı olarak da kardiyovasküler hastalık oranı azalmaktadır. Östrojen ile elde edilen bu olumlu katkıyı replasman protokollerinde kullanılan medroksiprogesteron asetat da daha anlamlı olarak artırmaktadır. 34
Özet (Çeviri)
The Comparison of the Effects of the Various Hormone Replacement Treatment Protocols on Serum Homocysteine Levels The high ratio of the deaths because of cardiovascular diseases, directed the investigators to search for certain reasons, hi these studies, especially in the recent years, the relationship between homocystein values and cardiovascular diseases was evaluated and increase in ratio of cardiovascular disease was detected when serum homocystein values increased. It was thought that estrogen use in menopausal period decreased homocystein values and decreased incidence of cardiovascular disease due to this effect We wanted to study short time effects of the menapausal estrogen treatment protocols on serum homocystein levels. We started to study with 12 patients in control group, 16 patients in conjugated estrogen 0,625 mg group, 17 patients in conjugated estrogen 0,625 mg + medroxy progesteron acetate 2,5 mg group, and 12 patients in conjugated estrogen 0,625 mg + medroxy progesteron acetate 5 mg group. Serum homocystein values of the study groups were compared with the control group's results before and 3 months after the treatment Serum homocystein values showed significant decreases in conjugated estrogen 0,625 mg (10,09 ± 2,48 umol/L, 8,17 ± l,48umol/L, P=0,007), conjugated estrogen 0,625 mg + medroxy progesteron acetate 2,5 mg (10,83 ± 2,57 umol/L, 8,92 ± 1,79 umol/L, P=0,002), conjugated estrogen 0,625 mg + medroxy progesteron acetate 5 mg (1 1,09 ± 2,12 umol/L, 8,92 ± 2,29 umol/L, P=0,001) groups 3 months later while there was a significant increase in the control group (12,17 ± 2,60 umol/L, 13,59 ± 2,91 umol/L, P=0,0002). All of the estrogen replacement treatment protocols decreased total serum homocystein values, and progesteron in these treatment protocols related with its dosage or its presence made a significant proportion to serum homocystein values. As a result, in menopausal patients, estrogen use made a significant decrease in serum homocystein values and this effect might decrease ratio of the cardiovascular disease. Medroxy progesteron acetate used with estrogen in replacement protocols, increases more significantly this positive effect obtained by estrogen. 35