Türkiye-Rusya ilişkilerinde stratejik kültürün rolü: Suriye Krizi ve II. Karabağ Savaşı bağlamında bir değerlendirme
The role of strategic culture in Turkey-Russia relations: An assessment in the context of the Syrian Crisis and the Second Karabakh War
- Tez No: 951548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, stratejik kültürün Türkiye ve Rusya'nın dış politika yönelimleri üzerindeki etkisini, Suriye Krizi ve II. Karabağ Savaşı örnekleri çerçevesinde incelemektedir. Her iki kriz, Türkiye ve Rusya'nın doğrudan müdahil olduğu; hem çatışma hem de iş birliği pratiklerinin eş zamanlı yaşandığı, güncel ve etkili dış politika vakalarıdır. Çalışma, bu kriz süreçlerinde iki ülke arasında nasıl bir diplomatik ve stratejik etkileşim kurulduğunu, bu etkileşimlerin ne tür dış politika davranışları doğurduğunu ve bu davranışların arka planında stratejik kültürün nasıl işlev gördüğünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Stratejik kültür, yalnızca tarihsel bir miras değil; aynı zamanda karar alıcıların dünyayı algılama biçimlerini, tehdit tanımlarını ve politika araçlarını şekillendiren zihinsel bir çerçeve olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda tezde, Suriye Krizi ve Karabağ Savaşı gibi yüksek yoğunluklu dış politika olayları sırasında Türkiye ve Rusya'nın sergilediği söylemsel, diplomatik ve askerî davranış örüntüleri incelenmiş; bu örüntülerde stratejik kültürel kodların ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Çalışmada nitel bir yöntem olarak vaka analizi kullanılmış; karşılıklı açıklamalar, müdahale biçimleri ve kriz yönetiminde alınan pozisyonlar üzerinden etkileşim süreçleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu tez, Türkiye ve Rusya'nın Suriye ve Karabağ krizlerindeki dış politika etkileşimlerinde stratejik kültürün nasıl etkili olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, tarafların krizlere verdikleri tepkileri açıklarken tarihsel olarak şekillenmiş güvenlik anlayışlarının, tehdit algılarının ve politika reflekslerinin belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Buna bağlı olarak stratejik kültürün iki devletin ilişkilerinde, dış ilişkilerin biçimlenmesinde etkili bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of strategic culture on the foreign policy orientations of Turkey and Russia within the framework of the Syrian Crisis and the Second Karabakh War. Both crises represent recent and significant foreign policy cases in which Turkey and Russia were directly involved, featuring simultaneous dynamics of conflict and cooperation. The study aims to analyze how diplomatic and strategic interaction developed between the two countries during these crises, what kinds of foreign policy behaviors emerged from these interactions, and how strategic culture functioned in the background of these behaviors. Strategic culture is considered not merely as a historical legacy, but as a mental framework that shapes how decision-makers perceive the world, define threats, and choose policy tools. In this context, the thesis examines the discursive, diplomatic, and military patterns of behavior exhibited by Turkey and Russia during these high-intensity foreign policy episodes, and investigates the extent to which strategic cultural codes influenced these patterns. A qualitative method, specifically case study analysis, was employed; interaction processes were evaluated through official statements, forms of intervention, and the positions taken in crisis management. As a result, the thesis reveals how strategic culture influenced foreign policy interactions between Turkey and Russia during the Syrian and Karabakh crises. The study demonstrates that historically shaped security perceptions, threat definitions, and policy reflexes played a decisive role in the actors' responses to these crises. Accordingly, it concludes that strategic culture is a significant factor not only in domestic decision-making processes but also in shaping bilateral relations and foreign policy behavior between states.