Tip 1 diyabetli hastalar için 'Hipoglisemi Güven Ölçeği' nin Türkçeye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish adaptation of 'Hypoglycemic Confidence Scale' for patient with type 1 diabetes: A validity and reliability study
- Tez No: 578846
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖNDER PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Diyabetin ve diyabet tedavisinin en korkulan sonuçlarından birisi hipoglisemidir. Aynı zamanda glisemik kontrolün önündeki en önemli sınırlayıcı faktördür. Hastaların hipoglisemi ile ilgili problemlerden korunmak için gerekli kaynaklara sahip olduğu inancından türetilen kişisel güç ve rahatlık duygusunu araştırmak için Polonsky ve arkadaşları tarafından dokuz ölçekli ''Hipoglisemik Güven Ölçeği '' geliştirimiştir [1]. Biz bu çalışmada Hipoglisemik Güven Ölçeği 'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini aynı zamanda Hipoglisemik Korku Ölçeği, DSÖ İyilik Durumu İndeksi, HbA1c, sosyodemografik bulgu ve değişkenlerle olan ilişkisini inceledik. Gereç-Yöntem: Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan anket soruları ve psikososyal ölçekler; Hipoglisemik güven ölçeği (HGÖ), Hipoglisemi korku ölçeği (HKÖ) ve DSÖ iyilik durum indeksi kullanılmıştır. Anket sosyodemografik durum, klinik durum değişkenleri ve Hipoglisemik güven ölçeği ile ilişkili olabilecek 35 soru ve 46 ölçek sorularından oluşan toplam 81 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamıza Nisan 2018 ve Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniği ve Endokrinoloji Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, tanı süresi >1 yıl olan , okuma yazması olan , kendi kendine formu doldurma yeterliliğine sahip olan, tip 1 diyabetli 146 gönüllü hasta katılmıştır. Formların 32 tanesi eksik doldurulma nedeniyle iptal edilmiştir. Bu nedenle çalışmamız 114 tip 1 diyabetli bireyden elde edilen verilerle yapılmıştır. Bulgular: Araştırma 80'i kadın, 34'ü erkek olmak üzere toplam 114 Tip 1 diyabet hastası üzerinde yürütülmüştür. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 22 istatistik programıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ölçeğin güvenirliği iç tutarlılık ve test-tekrar test yöntemleri kullanılarak hesaplanmış olup Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayıları ilk uygulamada 0.814, ikinci uygulamada 0.885 olarak bulunmuştur. İki farklı zamanda Hipoglisemik Güven Ölçeğinin maddelerine verilen cevapların tutarlı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the most feared outcomes of diabetes and diabetes treatment is hypoglycemia. It is also the most important limiting factor for glycemic control. Polonsky et al. developed a nine-scale og Hypoglycemic Confidence Scale to investigate the sense of personal strength and comfort that derives from the belief that patients have the resources to avoid problems with hypoglycemia. In this study, we examined the Turkish validity and reliability of the Hypoglycemic Confidence Scale and its relations with the Hypoglycemic Fear Scale, WHO Well Being Index, HbA1c, and sociodemographic findings and variables. Material and Method: In this study, the questionnaire created by the researcher and psychosocial scales; Hypoglycemic confidence scale (HRS), Hypoglycemia fear scale (HRS) and WHO well being index were used. The questionnaire consisted of a total of 81 questions consisting of 35 questions and 46 scale questions that could be related to sociodemographic status, clinical status variables and Hypoglycemic Confidence Scale. Between April 2018 and April 2019, 146 volunteer patients with type 1 diabetes who were older than 18 years of age, with a diagnosis of> 1 year, who were literate, who had the ability to fill in the self-form, admitted to İzmir Katip Çelebi University Faculty of Medicine Internal Medicine Polyclinic and Endocrinology Polyclinic, participated in our study. 32 of the forms were canceled due to incomplete filling. Therefore, our study was carried out with data from 114 patients with type 1 diabetes. Findings: The study was conducted on 114 Type 1 diabetes patients, 80 of whom were female and 34 were male. Data were analysed by using SPSS 22 programme. In this study, the reliability of the scale was calculated by using internal consistency and retest methods. Cronbach alpha internal consistency reliability coefficients were 0.814 in the first and 0.885 in the second. The responses to the items of the Hypoglycemic Confidence Scale at two different times were consistent.