Sosyal ağlardaki etkileyicilerin Tunuslu tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The impact of social influencers on Tunisian consumers' online purchase intention
  1. Tez No: 578871
  2. Yazar: AİIR BEN MEKKİ
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda, Etkileyici pazarlama, bir popülerlik dalgası yaşamaktadır. Etkili pazarlama Tunus pazarında nispeten yeni bir terim olduğu için, akademik bir tanımı yoktur ve kıt bir teorik temele dayanıyor. Etkileyici pazarlama üzerine daha önceki araştırmalar ağırlıklı olarak etkileyicileri ve etkileyeceklerini belirlemeye odaklanmıştır. Bizim bildiğimiz kadarıyla, Etkileyici pazarlama ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi Tunus bağlamında araştıran bir araştırma bulunamamıştır. Bu tezin amacı, bir etkileyicinin sahip olduğu veya sahip olması gereken özellikleri; nitelikleri ve bunların Tunuslu tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Tezin amacına yönelik olarak; milenyum kuşağına ait farklı şehirlerden olan Tunuslu katılımcılar ile birlikte on iki derinlemesine görüşme ve iki odak grubu çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, veri modelleri ve transkripsiyon sırasında belirgin hâle gelen tekrarlayan konuları tanımlamak için kategorik indeksleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada, mevcut literatürün araştırılması ve katkıda bulunulması sırasında çıkarım sal bir yaklaşım; analiz sırasında ise tümdengelim sel bir yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmamız sonucunda, algılanan özgünlüğün yanı sıra güvenilirlik, inanılırlık, mantıkçılık, dürüstlük ve etkileyicilerin uzmanlığının Tunuslu tüketicilerin satın alma niyetini etkileyen ana özellikleri ve nitelikleri olduğu ortaya koyulmuştur. Buna ek olarak, çalışma sonucunda yukarıda belirtilen özelliklerin ve niteliklerin yanı sıra; ürüne duyulan ihtiyaç, ürün fiyatı ve akran tavsiyeleri gibi diğer faktörlerin de etkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last years, Influencer marketing has been experiencing a wave of popularity. Since influencer marketing is a relatively new term in the Tunisian Market, it has no academic definition, and a scarce theoretical foundation exists. Earlier research on influencer marketing has mainly focused on identifying influencers and their effectiveness. To the best of our knowledge, there has been no research investigating the relationship between influencer marketing and purchase intention in the Tunisian context. Therefore, the purpose of this thesis is to explore the features and qualities that an influencer possesses or should possess and their impact on Tunisian consumers' purchase intention. To meet the purpose of the thesis, twelve qualitative interviews, and two focus groups were conducted with Tunisian participants from different cities, belonging to the millennial generation. The data collected was analyzed using categorical indexing, to identify patterns and repeating topics that became apparent during transcription. This research used a deductive approach as it explores and adds on existing literature and an abductive approach during analysis. Our research finding revealed that perceived authenticity, together with trustworthiness, credibility, legitimacy, honesty, and the expertise of the influencers are the main features and qualities that have an impact on the Tunisian consumers' purchase intention. Additionally, the study reveals that there are other factors besides the upper mentioned features and qualities such as the need for the product, its price, and peers' recommendations.