UV-türev spektroskopisi yöntemiyle meloksikam miktar tayini
Determination of meloxicam by the method of UV-derivative spectroscopy
  1. Tez No: 578877
  2. Yazar: FARUK ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında, Meloksikamın tabletlerde tayini için UV-türev spektrofotometri yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemde en uygun koşulların elde edilmesi için çözücü, dalga boyu ve türev spektrofotometri taramaları yapılmıştır. Meloksikamın tayini için metanol/NaOH (50:50, v/v) çözeltisinde üçüncü türev spektrofotometri pik-sıfır yöntemi kullanılarak 341 nm'de ölçümler yapılmıştır. Maddenin doğrusal aralığı 1,0 - 14,0 μg/mL olarak bulunmuştur. Gözlenebilme ve tayin sınırları ise 0,25 ve 0,84 μg/mL olarak bulunmuştur. Yöntem valide edilmiş ve tabletlerdeki analizine başarıyla uygulanmıştır. Bu yöntem kolay, seçici, hızlı, hassas ve tekrarlanabilir olup tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, UV- derivative spectrophotometer method was developed for the determination of Meloxicam in tablets. Solvent, wavelength and derivative spectrophotometry scans were performed to obtain the most suitable conditions for the method. In methanol/NaOH (50:50, v/v) solution, the third derivative spectrophotometry was measured at 341 nm using peak-zero method for the determination of meloxicam. The linear range of the method was found to be 1-14 μg/mL. The detection and quantification limits were 0,25 and 0,84 μg/mL. The method was validated and successfully applied to the analysis of the products. This method is easy, rapid, selective, sensitive and repeatable and can be used safely in tablet analysis.