Kronik hepatit B'li hastalarda nükleotid ve nükleozid analoglarıyla tedaviye yanıt
Kronik hepatit B'li hastalarda nükleotid ve nükleozid analoglarıyla tedaviye yanıt
  1. Tez No: 236593
  2. Yazar: ÖZKAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARINCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve AmaçÇalışmamızda entekavir ve tenofovir kullanan kronik hepatit B'li hastalarda viral supresyon oranlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve YöntemÇalışmamıza entekavir kullanan 32 kronik hepatit B hastası ve tenofovir kullanan 31 kronik hepatit B hastasını dahil ettik. Hastaların yaş, cinsiyet, HBeAg pozitifliği ve lamivudin direncine baktık. Başlangıç, 1. ay, 3. ay ve 6. aydaki HBV DNA düzeylerini karşılaştırdık.BulgularEntekavir ve tenefovirin benzer düzeyde viral supresyon yaptığı anlaşıldı. Aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulamadık. Viral supresyonun ilk ay içinde daha fazla olduğu gösterilmiştir. Her ne kadar hasta sayısı az da olsa, lamivudin dirençli hastalarda ve hem lamivudin direçli hem de HBeAg pozitif hastalarda tenefovirin daha erken viral supresyon yaptığı görülmüştür.SonuçEntekavir ve tenofovir benzer düzeyde viral supresyon sağlamaktadır. Lamivudin direnci olan hastalar ve hem lamivudin dirençli hem de HBeAg pozitifliği olan hastalarda bu iki ajanın yaptıkları viral supresyonun karşılaştırılması için daha geniş serilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and AimIn our study, we aimed to compare viral supression rates of entecavir and tenofovir in chronic hepatitis B patients retrospectively.Material and Methods32 chronic hepatitis B patients using entecavir and 31 chronic hepatitis B patients using tenofovir are participated in our study. We evaluated age, gender, HBeAg positivity and lamivudine resistance. We compared beginning, 1st month, 3rd month and, 6th month HBV DNA levels of the patients.FindingsWe found that entecavir and tenofovir are making similar rates of viral suppression. There was no statistically important difference between both agents. We showed that viral suppression was in large amount in the first month. Although there was a limited patient population, we found that tenofovir was making early and superior viral suppression in lamivudine resistant and both lamivudine resistant HBeAg positive chronic hepatitis B patients.ConclusionWe understood that both entecavir and tenofovir was making similar viral suppression. We need larger population of lamivudine resistant and both lamivudine resistant HBeAg positive patients, to compare the viral suppression rates of entecavir and tenofovir.