The effects of unilateral balance training on bilateral balance and explosive power among athletes with chronic ankle ınstability
Kronik ayak bileği instabilitesi olan sporcularda unilateral denge eğitiminin bilateral denge ve patlayıcı güç üzerine etkisi
  1. Tez No: 578882
  2. Yazar: AYÇA YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN, PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik ayak bileği instabilite (KAİ) geçmişi olan sporcularda 4 haftalık, tek taraflı denge egzersiz eğitimi programının iki taraflı denge ve patlayıcı güç üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi Kültür ve Spor Müdürlüğü'nde Aralık 2018 - Mayıs 2019'da takım oyuncusu olarak kayıtlı kronik ayak bileği instabilite (KAİ) (15K, 13E; 20.96 ± 1.50 yıl) geçmişi olan 28 sporcu dahil edildi. Tüm sporcuların ayak bileği fonksiyonel limitasyonları Cumberland Ayak Bileği İnstabilite Anketi (CAIT) tarafından değerlendirildi. KAİ'li sporcuların fonksiyonel kısıtlılıkları, Ayak ve Ayak Bileği Kullanılabilirlik Ölçüsü Günlük Yaşam Alt skalası (FAAM-ADL) ve Spor Alt skalası (FAAM-S) ile değerlendirildi. Sporcuların statik denge performansını belirlemek için Denge Hata Puanlama Sistemi (BESS) kullanılmıştır. Dinamik denge Y Denge Testi (YBT) ile değerlendirildi. Dikey sıçrama ve yatay sıçramaların dahil olduğu spor performansı Tek Bacak Countermovement Sıçrama Testi (CMJ) Testi, Şekil-Sekiz Sıçrama Testi ve Yana Sıçrama Testi ile değerlendirildi. Sporcular, randomize bir şekilde Stabil Ayak Bileği Rehabilitasyonu Grubu (SG) (n = 9), İnstabil Ayak Bileği Rehabilitasyonu Grubu (UG) (n = 9) ve Kontrol Grubu (CG) (n = 10) olmak üzere üç gruba ayrıldı. SG ve UG grubundaki sporcular denge egzersiz eğitimi programına dahil edildi. Denge egzersizi eğitim programı, SG'deki sporcuların sadece stabil ayak bileği, UG'deki sporcuların ise sadece instabil ayak bileği için 30 dakika haftada iki kez ve 4 haftalık bir süre boyunca uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of a 4-week, unilateral balance exercise training program on bilateral balance and explosive power in athletes with chronic ankle instability (CAI). The study included 28 volunteer athletes with a history of CAI (15F, 13M; 20.96±1.50 years) who registered as a team player at Yeditepe University Culture and Sports Directorate December 2018 - May 2019. The severity of functional ankle instability of all the athletes was assessed by the Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT). Functional limitations of the athletes with CAI were evaluated by Foot and Ankle Ability Measure Activity of Daily Living Subscale (FAAM-ADL) and Sports Subscale (FAAM-S). Balance Error Scoring System (BESS) was used to determine the static balance performance of athletes. Dynamic balance was evaluated by the Y Balance Test (YBT). Sport performance including vertical jumping and hopping was assessed with Single-Legged Countermovement Jump (CMJ) Test, Figure-of-Eight Hop Test, and Side Hop Test. The athletes were randomly divided into Rehabilitation for the Stable Ankle Group (SG) (n=9), Rehabilitation for the Unstable Ankle Group (UG) (n=9) and Control Group (CG) (n=10) Athletes in SG and UG were included balance exercise training program. The balance exercise training program was administered for only the stable ankle of athletes in SG and only the unstable ankle of athletes in UG, twice a week and for a 4-week duration.