İlerlemiş mesane kanserinde prognostik faktörler
Prognostic factors in advanced bladder cancer
- Tez No: 578883
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İlerlemiş mesane kanser tanısı alan hastalarda metastatik olduğu andaki klinik, laboratuvar ve radyolojik verilerinin genel sağ kalıma ve prognoza etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalları'nda takipli 18 yaş üstü metastatik mesane kanseri tanısı almış laboratuvar, klinik ve radyolojik verileri mevcut olan toplam 121 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların ilerlemiş mesane kanseri tanısı aldıkları andaki yaşı, cinsiyeti, sigara içme durumları, eşlik eden komorbid hastalıkları, ECOG PS durumu, tümör histolojisi, ilk tanı anındaki evresi, lokal tedavi (KRT) ile radikal sistektomi uygulanıp uygulanmadığı, hemogram, biyokimya ve metastaz bölgeleri, aldıkları kemoterapi rejimleri, kemoterapi alındığı süre sırasında hastaneye yatış-acil servis başvuruları ve son olarak da son durumları (vefat/sağ) sistemden ve hasta yakınlarına ulaşılarak öğrenilerek kaydedildi ve değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan 121 hastanın 109'u erkek 12'si kadındı. Hastaların ortalama yaşı 66 ± 10,4 (min:37,8, maks:88) ve ortalama VKİ'leri 25,3 ± 4,43 (min:17,9, maks:45,6)di. 107 hasta sigara kullanıcısı veya eski içiciydi. 69 hasta lokal/lokal ileri mesane kanseri tanısı alıp takiplerinde metastaz gelişmekle birlikte 52 hasta de novo metastatikti. 44 hastaya radikal sistektomi, 21 hastaya da lokalize kemoradyoterapi uygulanmıştı. Histolojik alt tiplerden en sık ürotelyal karsinom ve onun differansiye formları görüldü (n=115). Tek değişkenli sağ kalım analizleri Kaplan Meier yöntemi ile alt grup analizleri de Log-Rank testi ile değerlendirildi. p değeri 10 mg/dl), yüksek ALP düzeyi (>120 U/L), yüksek LDH düzeyi (>220 U/L), karaciğerde metastaz varlığı, kemoterapi alamama ve kemoterapi sırasında yatış-acile başvurunun sık olması (≥3) kötü prognozla ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to research the effect of clinical, laboratory and radiological data on overall survival and prognosis in patients with advanced bladder cancer at metastat Method: A total of 121 patients, whose laboratory, clinical and radiological data were available, with the diagnosis of metastatic bladder cancer over the age of 18, who were followed up at the Marmara University Faculty of Medicine and Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital Medical Oncology Department, were included in the study. Patient files were reviewed retrospectively. Age, sex, smoking status, comorbid diseases, ECOG PS status, tumor histology, stage at the time of initial diagnosis, whether radical cystectomy was performed with local treatment (CRT), hemogram, biochemistry and metastasis regions, when patients were diagnosed with advanced bladder cancer, their chemotherapy regimens, hospitalization-emergency room applications during the period of chemotherapy and their latest status (death / alive) via death notification system were recorded and evaluated. Results: Of the 121 patients included in the study, 109 were male and 12 were female. The mean age of the patients was 66 ± 10.4 (min: 37.8, max: 88) and the mean BMI was 25.3 ± 4.43 (min: 17.9, max: 45.6). 107 patients were smokers or former smokers. 69 patients were diagnosed as local / locally advanced bladder cancer and metastasis was developed in their follow-up, but 52 patients were de novo metastatic. Radical cystectomy was performed in 44 patients and localized chemoradiotherapy in 21 patients. The most common histologic subtypes were urothelial carcinoma and its differentiated forms (n = 115). Univariate survival analyzes were evaluated with Kaplan Meier method and subgroup analyzes were evaluated with Log-Rank test. p value 10 mg / dl), high ALP level (> 120 U / L), high LDH level (> 220 U / L), presence of liver metastasis, inability to receive chemotherapy and frequent admission to hospital during chemotherapy (≥3) were associated with poor prognosis.