Serebral palsili çocuklarda alt ekstremite duyusunun denge ve yürüyüş parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the impacts of lower extremity senses on balance and gait parameters on children with cerebral palsy
- Tez No: 591703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma serebral palsili (SP) çocuklarda alt ekstremite duyusunun değerlendirilmesi ve duyusal değişikliklerin denge ve yürüyüş parametreleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 5-18 yaşları arasında değişen 15 sağlıklı, 15 unilateral etkilenimli ve 15 bilateral etkilenimli, kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre I ve II seviyelerinde bağımsız yürüyebilen spastik tip SP'li toplam 45 çocuk dâhil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra taktil duyu, vibrasyon duyusu, iki nokta ayrımı, propriosepsiyon duyusu, denge, süreli kalk yürü testi, yürüyüş ve ayaktaki yük dağılımı değerlendirmeleri yapıldı. Denge değerlendirmesi için Berg Denge Ölçeği (BDÖ), yürüyüş değerlendirmesi için Edinburgh Görsel Yürüme Analizi (EGYA) kullanıldı. Yük dağılımı için statik ve dinamik pedobarografik analizler yapıldı. Duyu değerlendirmeleri ile denge, yürüyüş ve yük dağılımı analizlerinin arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the lower extremity senses and to analyze its effects on balance and gait parameters in children with cerebral palsy (CP). 45 children, between 5 and 18 years of ages, with spastic type CP who were able to walk independently at I and II levels according to gross motor function classification system were included in the study. 15, 15 and 15 of these children were healthy, with unilateral spastic CP, and with bilateral spastic CP, respectively. After the demographic data of the children were recorded, tactile sensation, vibration sensation, two-point discrimination, proprioception, balance, time up and go, walking, and load distribution in the foot were evaluated. The Berg Balance Scale (BBS) was used for balance assessment and Edinburgh Visual Gait Analysis (EVGA) was used for gait assessment. Static and dynamic pedobarographic analyzes were performed for load distribution. The relationship between sensory evaluations and balance, walking and load distribution analyzes were examined.