XIX. Yüzyılın ikinci yarısında Diyarbakır'da kadın
Woman in Diyarbakır in the second half of the 19th century
  1. Tez No: 578910
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULNASIR YİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
XIX. yüzyılın ikinci yarısında Diyarbakır'da kadınların toplumdaki yeri ve önemini tespit etmek amacıyla bu çalışmaya gerek duyulmuştur. Bu çalışma ile 1850-1900 yılları arasında Diyarbakır'da yaşayan kadınların sosyo-ekonomik yaşantısı, hukuki alandaki etkinliği ile eğitim hayatındaki yeri ve önemini ortaya çıkararak topluma, bilime ve bu konudaki araştırmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir. Tarihte kadının konumunun öğrenilmesi bir toplumun tarihinin anlaşılması noktasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmayı yapmamızı sağlayan önemli faktör, toplumun tarihinin anlaşılmasına bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir. Çalışma, ikinci el kaynaklar ışığında Diyarbakır'daki kadınlarla ilgili arşiv belgelerinden yararlanılarak tespitler yapılması açısından özgündür. Diyarbakır tarihinin yanı sıra ele alınan dönemde Diyarbakır'da kadının ailede, hukuki alanda, sosyo-ekonomik hayat ve eğitim hayatındaki yeri ve önemi hakkında bilgiler içermesi açısından önemlidir. Neticede, sanılanın aksine özellikle taşrada varlığını sürdüren köylü kadınların gündelik işlerin bir parçası olarak hem ekonominin hem de Osmanlı Devleti içerisindeki kültürel ve sosyal hayatın önemli bir parçası oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
XIX. This study was needed to determine the place and importance of women in Diyarbakır in the second half of the 19th century. With this study, it is aimed to contribute to the society, science and researches by revealing the socio-economic life of women living in Diyarbakır between 1850-1900, their effectiveness in legal field and their place and importance in education life. Learning the position of women in history has an important place in understanding the history of a society. The important factor that enables us to make this study is to contribute to the understanding of the history of the society. The study is original in terms of making determinations by using the archive documents about women in Diyarbakır in the light of second hand sources. In addition to the history of Diyarbakır, it is important to include information about the place and importance of women in the family, legal area, socioeconomic life and education in Diyarbakır during the period discussed. As a result, contrary to popular belief, it was seen that the rural women, especially those living in the provinces, were an important part of both the economy and the cultural and social life within the Ottoman Empire.