Fluorokarbon elastomer esaslı karışımlarının güç aktarım sistemlerinde kullanımının incelenmesi
Investigation the usage of fluorocarbon elastomer based compounds in powertrain systems
  1. Tez No: 578911
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada güç aktarım sistemlerinde sızdırmazlık elemanı olarak görev yapan döner mil keçelerinin üretimi için kullanılacak floroelastomerlerin özellikleri incelenmiştir. Doğru karışım reçetesinin hazırlanabilmesi için floroelastomerleri oluşturan monomerler, bu monomerlerin kombinasyonları ve elde edilen kombinasyonların özellikleri, floroelastomerde kullanılan kür sistemleri, kür sistemlerinin vulkanizat özelliklerine olan etkileri, transmisyon yağlarında kullanılan katkılar ve transmisyon yağlarının floroelastomer ile etkileşiminden doğan sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. Farklı polimerler, farklı kür sistemleri ve farklı dolgular ile karışım denemeleri yapılmıştır. Elde edilen karışımlardan numuneler hazırlanmış, bu numunelerin reolojik özellikleri, mekanik özellikleri, kalıcı deformasyon ve baskı altında gerilim gevşemesi özellikleri, transmisyon yağında yaşlandırıldıktan sonra değişen özellikleri, DSC ve TGA cihazı ile termal davranışları ve tribolojik özellikleri tanımlanmıştır. Çalışmalar neticesinden bazı dolguların floroelastomerden üretilen vulkanizatın mekanik özelliklerini değiştirdiği ve tribolojik testler sırasında sıcaklık artışına sebep olduğu, kür sistemi seçiminin yağda yaşlandırma sonrasında mekanik özelliklerin ve gerilim gevşemesi özelliklerinin korunmasında etkin rol oynadığı, bazı pişirici sistemi ve dolgu seçimi eşleşmelerinin TGA ile yapılan çalışmalarda kalıntı miktarlarını değiştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the properties of fluoroelastomers which are used for rotary shaft seals in powertrain systems were investigated. To have the appropriate compound formulation, informative researches for the monomer type included in fluoroelastomers, combination of these monomers and the characteristics of resulting momoner combination, curing systems for fluoroelastomers and the effect of curing systems on fluoroelastomer vulcanizates, the additives in transmission oils and probable results of interaction of fluoroelastomers and transmission oils were given. Different polymer types, curing systems and filler types were used for compound trials. The rheological, mechanical, compression set and compression stress relaxation properties, the property changes after aging in transmission oil, the thermal properties by DSC and TGA and tribological characteristics were evaluated. In the light of this thesis, it was observed that some of the fillers affect the mechanical properties of fluoroelastomer vulcanizates and cause temperature rise during the tribological tests. Besides it was seen that the choice of the curing system has an impact on retaining of mechanical properties after aging in an oil and compression stress relaxation property. It has been also reported that some curing agent and filler type combinations give different amount of ash by TGA.