Bir il sağlık müdürlüğünün örgüt ikliminin değerlendirilmesi
Evaluation of the organizational climate of a provincial health directorate
  1. Tez No: 578912
  2. Yazar: BELKIS CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAY KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir İl Sağlık Müdürlüğünün Örgüt İkliminin Değerlendirilmesi Örgüt iklimi, örgüte kimliğini kazandıran, çalışanların davranışlarını etkileyen ve onlar tarafından algılanan, örgüte egemen olan tüm özellikler serisi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda bir il sağlık müdürlüğü'nün örgüt ikliminin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız kesitsel analitik türde gözlemsel bir araştırmadır. Bu araştırmanın evrenini 2018 yılı Mayıs ayında bir il sağlık müdürlüğünde görev yapan tüm kademelerdeki 174 personel oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkeni Örgüt İklimi Ölçeği toplam puanıdır. Bağımsız değişkenler olarak cinsiyet, yaş medeni durum kurumdaki görevleri, iş yaşamındaki kıdem, kurumdaki hizmet süresi, eğitim düzeyi olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda kadına ağırlıklı (%56,9), genç (%24,8'i 35-39 yaş arasında), evli (%89,5) bir popülasyon ile çalışılmıştır. Katılımcıların %78,4'ü memur statüsünde, %32,7'sinin kurumdaki hizmet süresi 6-10 yıl, %19,6'sının çalışma yaşamındaki kıdemi 21-25 yıl, %75,8'i üniversite mezunu olduğu tespit edilmiştir. Birçok çalışmada kurumun özelliklerin göre farklı değişkenler ön plana çıkmaktadır. Bizim kurumumuz içerisinde literatür ile uyumlu olarak insan ilişkileri ve iletişim en fazla etkileyen değişkenler olarak belirlendi. Bu nedenle öncelikli alan olarak kurum içi insan ilişkilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların örgüt iklimini daha da olumlu etkileyeceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Organizational Climate of a Provincial Health Directorate Organizational climate is defined as a series of characteristics that dominate the organization, which gain the identity of the organization, affect the behavior of employees and are perceived by them. The aim of this study is to evaluate the organizational climate of a provincial health directorate. This is an observational cross-sectional analytical study. The population of this study consisted of 174 personnel at all levels working in a provincial health directorate in May 2018. The dependent variable of the study is the total score of Organizational Climate Scale. As independent variables, gender, age, marital status, duties in the institution, seniority in work life, service period in the institution and education level were determined. In our study, a predominantly female population (56.9%), young (24.8% between 35-39 years), married (89.5%) population were studied. 78.4% of the participants were civil servants, 32.7% of them were working in the institution for 6-10 years, 19.6% of them were working for 21-25 years, 75.8% of them were university graduates. In many studies different variables come to the forefront according to the characteristics of the institution. In our institution, human relations, communication, negative interaction, stress, teamwork, commitment, supportive climate variables remained in the logistic regression model of organizational climate subdimension scores. Among these variables, human relations and communication were the most influential variables in accordance with the literature. Therefore, we believe that the efforts to improve internal human relations as a priority area will further affect the organizational climate.