Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan 1984 envanter numaralı Firdevsi Şehnamesi Minyatürleri
Firdawsi Shahnameh Miniatures with 1984 number in Museum of Turkish and Islamic Works
  1. Tez No: 578913
  2. Yazar: YAĞMUR TURUNĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin konusunu Türk ve İslam Eserleri Müzesi, yazma eserler koleksiyonu 1984 envanter numaralı Firdevsi Şehnamesi nüshası oluşturmaktadır. Eser H. 956/ M. 1549 yılında Muhammed Kâtib Şirazi tarafından istinsah edilmiştir. Safevi Dönemi'ne ait Şiraz ekolü elyazmasıdır. Üzerinde Pertevniyal Valide Sultan vakıf mührü bulunan eserin hangi yolla ve ne sebeple Osmanlı eline ulaştığı bilinmemektedir. 37x23 cm ölçülerindeki elyazması 618 yapraktan oluşmaktadır. Farsça yazılan eser dört sütun düzeninde yirmi bir satır halinde yazılmıştır. Eserde toplam yirmi dört adet minyatür bulunmaktadır. Elyazması eser on iki sanatçı tarafından yedi yılda tamamlanmıştır. Herhangi bir bilimsel çalışmaya konu olmayan elyazması eser minyatürleri 16. yüzyıl Şiraz üslubunda resmedilmiştir. Dönemin Şiraz ekolü kendinden önceki dönemlerin sanatsal üsluplarını taşıması ve bu etkilerle birlikte yeni bir senteze kavuşması açısından oldukça önemlidir. Bu el yazması eserden yola çıkarak ait olduğu dönemin minyatür üslup özelliklerinin minyatürlere ne derece yansıdığı, kendinden önceki ve çağdaşı olan sanat ekollerinden ne derece etkilendiğini, bunun yanısıra çağdaşı sanat ekolleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is the copy of Firdevsi Şehnamesi, which is a collection of manuscripts of 1984 and the Museum of Turkish and Islamic Arts. In 956/1549 BC it was seized by Muhammad Katıb Şırazı. The Safavid Period is the manuscript of the Shiraz school. It is not known in what way and for what reason the work, which had Pertevniyal Valide Sultan foundation seal, reached the hands of the Ottomans. The manuscript, measuring 37x23 cm, consists of 618 leaves. The work written in Persian was written in twenty-one lines in four columns. There are twenty-four miniatures in the work. The manuscript was completed in seven years by twelve artists. Miniatures of manuscripts, which are not subject to any scientific work, are depicted in the 16th century Shiraz style. The Shiraz school of the period is very important in terms of carrying the artistic styles of the previous periods and gaining a new synthesis with these influences. Based on this manuscript, the what extent the w miniatures were influenced by the characteristics of miniature style that belongs to its term and how it was affected by the previous and its contemporary art schools, and also its own effect on that contemporary art schools were stated in this work.