Çağdaş Makedonya Türk edebiyatına katkısı bakımından Köprü dergisi'nde çıkan şiirler üzerine tematik bir inceleme(2002-2017)
Thematic analysis of Kopru magazine poems in terms of their contribution to contemporary Turkish literature in Macedonia (2002-2017)
- Tez No: 578924
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Köprü dergisi Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatı'nın öncü süreli yayınlardan biridir. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 2002 yılından itibaren“Divan”yayıncılık tarafından günümüze kadar neşredilmektedir. Çalışmanın temel amacı Köprü dergisinde yayınlanan şiirlere tematik inceleme yapmak ve böylece derginin Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatı'na katkısını ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için üç aşamalı çalışma yapılmıştır. İlk önce Makedonya Türk Edebiyatı'nın dâhil olduğu kavramlar netleştirilmiştir ve yeni terimler belirlenmiştir. Sonra Köprü dergisinin bibliyografik tasnifi yapılmıştır. Son adımda tematik incelemenin ön çalışması olarak bazı Köprü dergisi şairlerinin edebî profilleri çizilmiştir. Çalışmanın kapsamı 2002-2017 yılları arasında basılmış, 1. sayıdan 66. sayıya kadar olan yayınlardır. Köprü dergisinin edebî yerini belirleyebilmek için kademeli olarak Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatı'nın, Makedonya Türk Edebiyatı'nın ve Balkan Türk Edebiyatı'nın detaylı kategorizasyonu yapılmıştır. Ayrıca Makedonya Türk Edebiyatı'nın dönemleri belirlenmiş ve argümantasyonu verilmiştir. Böylece Köprü dergisi şiirleri incelemesini kavramak için gerekli zemin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Köprü Magazine is one of the leading Contemporary Turkish Literature Periodicals in Macedonia. It is issued by Divan Publishing from 2002 until now in Skopje, the capital of Macedonia. The main objective in this work is to make a thematic analysis of the poems published in Köprü Magazine and to reveal its impact on the Contemporary Turkish Literature in Macedonia. In order to attain this objective the research was conducted in three stages. In the first place the terminology which the Turkish Literature in Macedonia corpora includes were clarified and new terms were put forward. Thereafter it is made a bibliography of the magazine. And as a last step it was drawn a literary profile of some Köprü Magazine poets. The scope of the research includes the magazines printed in the years 2002-2017, from issue 1. To issue 66. In order to designate the literary place of Köprü Magazine it was authored gradually a detailed categorisation of Contemporary Turkish Literature in Macedonia, Turkish Literature in Macedonia and Balkan Turkish Literature. Also the periods of the Turkish Literature in Macedonia were defıned and supported with plausible argumentation. In this way the foundation to grasp the thematic analysis of the poems in Köprü Magazine was laid.