Otel işletmesi çalışanlarının iş doyumu ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara'daki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
Study on the relationship between job satisfaction and organizational commitment of hotel employees: A research on four-star and five star hotels in Ankara
- Tez No: 578925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ankara'daki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışanların iş doyumu ile örgütsel bağlılığın incelenmesi üzerine yapılan tez çalışmasında, iş doyumu kavramı, iş doyumunun önemi, birey açısından iş doyumunun önemi, örgüt açısından iş doyumunun önemi, iş doyumu ile ilgili teoriler ve etkileyen faktörler kavramsal olarak ele alınmıştır. Yapılan çalışmada, örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılığın önemi, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılığın sınıflandırılması, iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, yine kavramsal olarak incelenmiş ve ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde cinsiyet, medeni durum ve otelin yıldız sayısı gibi faktörler açısından iş doyumu, örgütsel bağlılık ve bunların alt boyutlarının dağılımları arasındaki farklılıklar Mann Whitney U Analizi ile test edilmiştir. Yaş grubu, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, işletmede çalışma süresi, sektörde çalışma süresi, departman, günde çalışılan saat, ve unvan gibi faktörler açısından iş doyumu, örgütsel bağlılık ve bunların alt boyutlarındaki dağılımlar arası farklılıklar ise Tek Yönlü Varyans Analizinin parametrik olmayan karşılığı Kruskal Wallis Varyans Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study on the job satisfaction and organizational commitment of the employees working in four and five star hotels in Ankara, the concept of job satisfaction, the importance of job satisfaction, the importance of job satisfaction for the individual, the importance of job satisfaction in terms of the organization, the theories related to job satisfaction and the factors affecting was considered. In this study, the concept of organizational commitment, the importance of organizational commitment, the factors affecting organizational commitment, the classification of organizational commitment, the relationship between job satisfaction and organizational commitment were also studied and discussed conceptually. In the application of the study; differences between job satisfaction, organizational commitment and the distributions of their sub-dimensions in terms of factors such as gender, marital status and the number of stars of the hotel were tested with Mann Whitney U Analysis. The differences between job satisfaction, organizational commitment and the distributions of sub-dimensions of them depending on age group, education level, income level, working time in the enterprise, working time in the sector, department, hours worked in a day, and title were analyzed by Kruskal Wallis Variance Analysis, the non-parametric equivalent of One-way analysis of variance.