Çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin çalışma motivasyonuna olan etkisi ve bir araştırma
The effects of organisational commitment levels of employees on working motivation and an application
- Tez No: 398202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, örgütsel bağlılık ve motivasyon konularını teorik anlamda ele alarak, aynı zamanda Eskişehir'de faaliyet gösteren otel işletmelerinin çalışanları üzerinde, çalışanların örgütsel bağlılıkları ile motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan anket çalışmasını içermektedir. Bu paralelde çalışmanın birinci bölümünde örgütsel bağlılığın tanımı, örgütsel bağlılığın önemi, temel yaklaşımlar, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın sonuçları ele alınmıştır. İkinci bölümde motivasyon kavramının tanımı, motivasyonun özellikleri, motivasyon çeşitleri, motivasyona etki eden faktörler ve motivasyon kuramları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise otel işletmelerinde çalışanların örgütsel bağlılıkları ile motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan araştırmayı içermektedir. Ayrıca araştırmadandan elde edilen bulgular ve yorumları da tartışılmıştır. Eskişehir il merkezinde 2014 Haziran ayı içerisinde faaliyet gösteren 15 otelde anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada veriler Mayer ve Allen (1997) tarafından geliştirilen, 18 sorudan oluşan 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği', motivasyon ölçmeye yönelik Mottaz'ın (1985) 24 sorudan oluşan iki boyutlu motivasyon ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen analiz ve testlerin sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda otel çalışanlarının örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılık göstermediği, yani demografik özelliklerinin çalışanların örgütsel bağlılığını ve motivasyon düzeylerini etkilemediği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda otel çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri ile içsel, dışsal ve genel motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the theorical examining of the terms organizational commitment and motivation and besides the questionnaire study that has been made to determine the relationship between organizational commitment and motivation of the employees of the hotels in Eskişehir. Concordantly, in the first part of the study, the definition of organizational commitment, the importance of organizational commitment, basic approaches, factors effecting organizational commitment and the results of organizational commitment has been examined. In the second part, the definition of the term motivation, characteristics of motivation, types of motivation, factors effecting motivation and motivation theories has been examined. Third part includes the practice which has been made to determine the relationship between organizational commitments and motivations of the hotel employees. Additionally, findings acquired from the practice and the comments has been discussed. A questionnaire study has been made in 15 hotels which were in service within June 2014 in Eskişehir city centrum. In this research, data has been gathered by practicing 'Organizational Commitment Scale' which has been developed by Meyer and Allen (1997) and includes 18 questions and, the two-dimensional motivation scale of Mottaz (1985) to measure the motivation which includes 24 questions. At the end of the research, acquired results of analyses and tests has been evaluated. As the result of our study, it has been become evident that the organizational commitment and motivation degrees of hotel employees does not differ according to their demographic features, meaning that demographic features of the employees does not effect their organizational commitment and motivation degrees. At the same time, the findings suggests that there is a positive relationship between internal, external and general motivation degrees of the employees and their organizational commitment.