Okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaöğretim öğrencilerinin, fiziksel uygunluklarının Eurofit test bataryası ile karşılaştırılması
Comparison of physical fitness of the high school students participating and not participating in school sports using The Eurofit test battery
  1. Tez No: 578981
  2. Yazar: MEHMET ALİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IŞIK, Mehmet Ali. Okul Sporlarına Katılan ve Katılmayan Ortaöğretim Öğrencilerinin, Fiziksel Uygunluklarının Eurofit Test Bataryası ile Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2019. Bu araştırma: 15-18 yaş ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluklarının EUROFİT test bataryası ile ölçülmesi sonrası spor yapma alışkanlığı olan lisanslı ve lisanssız öğrenciler arasındaki farkları incelemek için yapılmıştır. Çalışmanın evrenini ve örneklemini Van ili Edremit ilçesinde öğrenim gören 15-18 yaş grubundan toplamda 180 lisanslı öğrenci ile 238 lisanssız öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanması aşamasında EUROFİT test bataryası kullanılmıştır. Flamingo denge testi, disklere dokunma testi, otur eriş testi, durarak uzun atlama testi, el pençe kuvvet testi, mekik testi, bükülü kol asılma testi, 10x5 m mekik koşu testi, 20 metre mekik koşu testi ve antropometrik ölçümler uygulandı. İstatistik analizleri SPSS 24 paket program kullanılarak yapıldı. Fiziksel uygunluk ölçümleri sonucu aktif spor yapan kız öğrencilerin otur-eriş, mekik testi, bükülü kol asılma testi, durarak uzun atlama ve 20 metre mekik koşusu değerleri aktif spor yapmayan kız öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksek bulunurken, 10×5 mekik koşu testi, flamingo denge testi ve disklere dokunma testi değerleri aktif spor yapmayan kız öğrencilere göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p0.05). Aktif spor yapan erkek öğrencilerin durarak uzun atlama, 20 metre mekik koşu testi, mekik ve bükülü kol asılma değerleri aktif spor yapmayan erkek öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunurken 10×5 mekik koşu testi ve disklere dokunma test değerleri aktif spor yapmayan erkek öğrencilere göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak 15-18 yaş aktif spor yapan erkek ve kız öğrencilerin fiziksel uygunluk test bataryası sonuçları aktif spor yapmayanlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Bu durum spor yapmanın fiziki gelişimi desteklediğini göstermektedir. Eurofit test bataryasının; sporcuların performansının belirlenmesi, velilere çocuklarının gelişimi hakkında bilgi vermesi, eğitmenlere de yetenek seçiminde yol gösterici olmasından dolayı kullanılması fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
IŞIK, Mehmet Ali. Comparison of Physical Fitness of the High School Students Participating and Not Participating in School Sports Using the Eurofit Test Battery, Master Thesis, 2019. This study was carried out to examine the differences between licensed and unlicensed students who have a habit of doing sports after the measurement of physical fitness of high school students aged 15-18 with EUROFIT test battery. The universe and sample of this study are consisted of, in total, 180 licensed students and 238 unlicensed students of 15-18 age group studying in Edremit district of Van province. EUROFIT test battery was used for data collection. Flamingo balance test, plate tapping test, sit-and reach test, standing broad jump test, handgrip strenght test, sit-up test, bent-arm hang test, 10x5 m agility shuttle run test, 20 m shuttle run test and anthropometric measurements were applied. Statistical analyzes were performed by SPSS 24 package program. As a result of physical fitness measurements, while sit-and reach test, sit-up test, bent-arm hang test, standing broad jump test and 20 m shuttle run test values of female students engaged in active sports were found to be significantly higher than female students who did not have active sports; 10x5 m agility shuttle run test, flamingo balance test and , plate tapping test values were found to be significantly lower than those of active female students (p 0.05). While active sportsmen's standing broad jump test, 20 m shuttle run test, sit-up test and bent-arm hang test values were found to be significantly higher than the males who did not engage in active sports; 10x5 shuttle running test and plate tapping test values were found to be significantly lower than those who did not engage in active sports (p 0.05) between male students who do active sports and who do not do active sports. As a result, physical fitness test battery results of boys and girls who have active sports between the ages of 15-18 were found to be higher than those who did not. This shows that sporting supports physical development. Use of Eurofit test battery will be beneficial to determine the performance of the athletes, to inform the parents about the development of their children and to use the instructors as a guide in the selection of talent.