Doğu Karadeniz'deki barbunya (Mullus barbatus Linnaeus, 1758) balığının histolojik metodla üreme biyolojisinin belirlenmesi
Determination of the reproductive biology of red mullet (Mullus barbatus Linnaeus, 1758) by histological methods in the Eastern Black Sea
- Tez No: 578994
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz'deki barbunya balığı stoklarının makroskobik (görsel) ve mikroskobik (histolojik) yöntemlerle gonad gelişim evrelerini karşılaştırarak daha gerçekçi bir şekilde türün üreme stratejisi ve periyodunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, barbunya balığının boy, ağırlık, yaş, cinsiyet kompozisyonu, üreme özelikleri, HSİ, GSİ, kondisyon faktörü, yumurta çapları, yıllık ve kısmi yumurta verimliliği ve ilk eşeysel olgunluk boyu (LM50) tespit edilmiştir. Ekim 2017- Eylül 2018 arasında 12 aylık sürede toplanan 1410 adet barbunya balığının boylarının 6,3 cm ile 22,7 cm arasında dağılım gösterdiği; ortalama boy ve ağırlığın sırasıyla 12,92±2,570 cm ve 24,49±15,826 g olduğu bulunmuştur. Tüm bireylerin 936 adedi dişi (%66,38), 454 adedi erkek (%32,19) ve 20 (%1,41) adedinin ise olgunlaşmamış bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Yaş dağılımı 0-VII yaş arasında bulunmuştur. Üreme periyodunun nisan-ağustos ayları arasında olduğu tespit edilmiştir. Yıllık toplam yumurta verimi 60130,75± 37865 adet, kısmi yumurta verimliliği 4813±5324 adet olarak tahmin edilmiş ve ortalama yumurta çapı 0,370±0,193 mm olarak bulunmuştur. İlk Eşeysel olgunluk boyunun (LM50) dişilerde 12,06 cm, erkeklerde ise 11,43 cm olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulguların, barbunya stokları yönetiminde kullanılması stokların ve balıkçılığın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the reproductive strategy and period of red mullet stocks in the eastern Black Sea more precisely by comparing the gonadal development stages by macroscopic (visual) and microscopic (histological) methods. Also, the length, weight, age, and sex composition, reproductive characteristics, HSI, GSI, condition factor, egg diameters, annual and partial egg productivity and size at first sexual maturity (LM50) were studied. In the period covering 12 months between October 2017- September 2018, the lenght of 1410 numbers of red mullet ranged between 6.3 and 22.7 cm and the mean length and weight were 12.92±2.570 cm and 24.49±15.826 g, respectively. The sex composition of overall individuals were determined as 936 female (66.38%), 454 male (32.19%) and 20 (1.41%) immature. The ages distributed between 0 and VII years. The reproductive period was determined between April and August. Annual total and partial egg productivity were estimated as 60130.75± 37865 eggs, and 4813±5324 eggs, also the mean egg diameter was found as 0.370±0.193 mm. The size at first sexual maturity (LM50) was calculated as 12.06 cm in females and 11.43 cm in males. The use of the findings of this study in the management of red mullet stocks will contribute to the sustainability of its stocks and fisheries.