Anamur Müzesi'nde yer alan bir grup Roma İmparatorluk Dönemi sikkesi
A group of Roman Imperial coins in The Anamur Museum
- Tez No: 578996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAGEÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Antik dönemin Kilikya Bölgesi sınırları dahilinde yer alan ve bulunduğu jeopolitik konumu itibariyle tarih boyunca kültürel bir köprü vazifesi gören günümüz Mersin ilinin Anamur ilçesinde bulunan Anamur Müzesi sikke envanterinden tespit edilen 1 adet Roma İmparatorluk Dönemi sikkesi irdelenmiştir. Çalışma kapsamına dahil edilen toplam 1 adet sikke, ait oldukları imparatorlar belirlenerek kronolojik biçimde dönemlerine ayrılıp incelenmiştir. İncelenen sikkelerin 1 imparatora ait olduğu saptanmış ve bu imparatorlar hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Çalışmaya dahil edilen sikkelerin en erken tarihlisi Augustus (M.Ö.27- M.S.14) dönemine, en geç tarihli olanı ise II. Julianus ( M.S. 360-363) dönemine tarihlenmektedir. Sikkelerin ön yüzlerinde bulunan tipler gruplara ayrılmış ve arka yüzlerinde yer alan betimler hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Lejandlar bölümünde sikke üzerinde yer alan yazılar sıralanmış ve ardından sonuç bölümü oluşturulmuştur. Katalog bölümünde sikke üzerinde yer alan lejandlar, sikke metali, ağırlığı, çapı, saat yönü, müze envanter numarası, müzeye geliş şekli ve referansı verilmiştir. Elde edilen veriler, yayını yapılmış Antik merkezlerin ve müze koleksiyonlarının sikke buluntu verileri karşılaştırılarak çalışmada yer alan sikkeler hakkında detaylı bilgi sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 1 Roman imperial coin, which is located within the borders of Cilicia region of the ancient period and which has served as a cultural bridge throughout history, was examined in the Anamur region of the province of Mersin. A total of 1 coins included in the study were divided into chronological periods by determining the emperors to which they belong. The coins that were examined were found to belong to 1 emperors and brief information about these emperors was presented. The earliest date of the coins included in the study is Augustus (B.C..27 – A.D.14) period, the latest one of the II. Julian ( A.D.360-363). The types on the front faces of the coins were divided into groups and brief information about the scripts on the back faces was presented. The coins were listed in the Lejandlar section and then the result section was formed. In the catalogue section, the coins, coins, metal, weight, diameter, direction of the clock, museum inventory number, shape and reference of the museum are given. The data obtained were compared with the coins of the ancient centers and museum collections, and detailed information was obtained about the coins contained in the study.