Müzik öğretmeni adaylarının piyano dersindeki başarı hedefi yönelimlerinin incelenmesi
Examination of the achievement goal orientation of the music teacher candidates in the piano course
- Tez No: 567464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP AYDINER UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının piyano dersindeki başarı hedefi yönelimi düzeylerinin belirli değişkenlere göre incelenmesidir. Bu değişkenler: Öğrenim görülen sınıf, cinsiyet, mezun olunan lise türü, bireysel çalgı, çalışma süresi, başarı düzeyi, yeterlik düzeyi algısı, yeni eserler öğrenme çabası, çalıştığı eserin besteci ve dönemine dikkat etme, derse hevesle gelme, piyano çalışmaktan mutluluk duyma, piyano dersini önemli ve anlamlı bulmadır. Araştırmanın örneklem grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Atatürk, Balıkesir, Gazi Osman Paşa, Mehmet Akif Ersoy, Niğde Ömer Halisdemir ve Pamukkale Üniversitelerinin müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim görmekte olan ve piyano dersi alan 461 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Piyano Öğrenimindeki Başarı Hedefi Yönelimleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu araştırmacı tarafından hazırlanan ve araştırmanın değişkenleriyle ilgili 13 soruyu içermektedir. Araştırmanın bir diğer veri toplama aracı olan“Piyano Öğrenimindeki Başarı Hedefi Yönelimleri Ölçeği”ise 2016 yılında Aydıner-Uygun tarafından geliştirilmiştir. Bu ölçek öğrenme yaklaşma, öğrenme kaçınma, performans yaklaşma ve performans kaçınma hedefi yönelimleri olmak üzere dört alt boyuttan ve 21 maddeden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda müzik öğretmeni adaylarının piyano dersindeki öğrenme yaklaşma, öğrenme kaçınma ve performans yaklaşma hedefi yönelimi düzeylerinin performans kaçınma hedefi yönelimi düzeylerinden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğrencilerin başarı hedefi yönelimi boyutlarına ilişkin düzeylerinin araştırma kapsamında ele alınan değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate of preservice music teachers' achievement goal orientation in piano lessons according to specific variances. These variances are: the classroom where the lessons take place, sex, the type of high school that students graduated from, individual instrument, study duration, success level, perception of level of competence, effort on learning new musical work, pay attention to composer and era of the studied musical work, coming to lessons with enthusiasm, being happy with playing the piano, considering the piano lessons significant and meaningful. The sample group of the study includes 461 music education students taking piano lessons in 2018-2019 academic year. These students are from various universities such as Atatürk University, Balıkesir University, Gazi Osman Paşa University, Mehmet Akif Ersoy University and Niğde Ömer Halisdemir University. The data of this study have been collected by using a“Personal Information Form”and“The Achievement Goal Orientation Scale in Piano Lessons”.“The Personal Information Form”has been prepared by the researcher and includes 13 questions about variances of the study.“The Achievement Goal Orientation Scale in Piano Lessons”was designed by Aydıner-Uygun in 2016. This scale has 21 items including four sub-dimensions which are learning approach orientation, learning avoidance orientation and performance approach orientation, performance avoidance orientation. The result of this study has indicated that the level of the preservice music teachers' learning approach orientation, learning avoidance orientation and performance approach orientation in piano lessons are higher than their performance avoidance orientation. In this study, it is stated that students' achievement goal orientation dimensions show significant differences according to the given variances.