Lisans düzeyinde üniversite öğrencilerinin 'Sivil toplum örgütleri' algısı: Konya örneği
Perceptions of undergraduate students on 'Non-governmental organizations': The case of Konya
- Tez No: 822934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sivil toplum örgütlerinin önemi her geçen gün giderek artmaktadır. Dünyadaki birçok devlet gençlerin katılımını arttırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda çeşitli politikalar uygulayan hükümetler, gençlerin katılımını arttırmak amacıyla sivil toplum örgütleri ile iş birliği halinde olmalı ve gençlerle siyaset arenasında aktif rol alan bireyler haline getirmelidirler. Zira şimdinin gençleri ileride devletin önemli kurumlarında çalışma fırsatı bulacak ve hatta devleti yöneteceklerdir. Gençlerin ilerleyen zamanlarda çeşitli pozisyonlarda topluma karışacakları ve hatta toplumu yönlendirebilecekleri ihtimali göz önüne alındığında sivil toplumdan uzak bir gençlik düşünülemez olmuştur. Zira toplumu anlamak ve topluma karışmanın en önemli kanallarından bir tanesi de sivil toplum örgütleridir. Sivil toplum örgütlerine katılan gençler, toplumun derinliklerine ulaşabilme imkânı bulabilecektir. Lisans Düzeyinde Üniversite Öğrencilerinin“Sivil Toplum Örgütleri”Algısı: Konya Örneği isimli bu çalışma sayesinde lisans düzeyindeki öğrencilerin sivil toplum örgütlerine ne derecede katıldığı ve gençlerin sivil toplum örgütlerine karşı olan algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Konya'da eğitim gören lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinin sivil toplum örgütleri algılarını ölçmek için demografik bilgiler ışığında anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan alan araştırması çerçevesinde, Selçuk Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi öğrencilerine rastlantısal olmayan örnekleme metodu kullanarak anket uygulanmıştır. Toplamda 154 öğrenciye anket yapılmıştır. Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sivil toplum örgütleri konusu, ikinci bölümde siyasal katılım konusu, üçüncü bölümde ise üniversite öğrencilerinin sivil toplum örgütleri algısı üzerine saha araştırılması doğrultusunda çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.“Lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinin sivil toplum örgütlerine katılım sağlamadıkları”bulgusuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Sivil Toplum, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasal Katılım, Gençlik, Gençliğin Siyasal Katılımı, Güven Algısı
Özet (Çeviri)
The importance of non-governmental organizations is increasing day by day. Many governments around the world aim to increase youth participation. In this direction, governments that implement various policies should cooperate with non-governmental organizations in order to increase the participation of young people and make them individuals who take an active role in the political arena with young people. Because today's youth will have the opportunity to work in important institutions of the state in the future and will even manage the state. Considering the possibility that young people will be involved in the society in various positions in the future and even lead the society, a youth away from civil society has become unthinkable. Because one of the most important channels of understanding and getting involved in society is non-governmental organizations. Young people participating in non-governmental organizations will have the opportunity to reach the depths of society. Perception of“Civil Society Organizations”by Undergraduate Level University Students: The Konya Case Study aims to measure the extent to which undergraduate students participate in non-governmental organizations and the perceptions of young people towards non-governmental organizations.Within the scope of the study, a survey was conducted in the light of demographic information to measure the perceptions of undergraduate university students studying in Konya as non-governmental organizations. Within the framework of the field research, a questionnaire was applied to the students of Selçuk University, Konya Food and Agriculture University, Necmettin Erbakan University, KTO Karatay University and Konya Technical University using non-random sampling method. A total of 154 students were surveyed. The study consists of three parts in total. In the first part, various results were reached in line with the field research on the subject of civil society organizations, in the second part on the subject of political participation, and in the third part on the perception of university students on non-governmental organizations. It was found that“undergraduate university students do not participate in non-governmental organizations”.