Menemen'de peynir üreten mandıra işletmelerinin ekonomik analizi ve sorunları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 57906
  2. Yazar: MELEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IX ABSTRAKT Araştırma bulguları; Menemen'de peynir üreten mandıra işletmeleri sahipleri ve çalışanları ile yapılan anketler, kişisel görüşmeler ve gözlemler yoluyla sağlanan verilere dayanmaktadır. Yörede peynir üretimini gerçekleştiren oniki mandıra işletmesi tesbit edilmiş, bunların tümüne ulaşma zaman ve olanağının bulunması ve sayının az olması nedeniyle örnekleme yapılmamış, tam sayım yöntemine başvurulmuştur. Çalışmada, yörede peynir üreten mandıra işletmelerinin 1995 dönemine ait ekonomik faaliyet sonuçlarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Ekonomik analiz yapılmış ve mevcut sorunlar saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bazı değerlendirmeler yapmak amacıyla, yörede yoğurt üreten mandıra işletmeleri de incelenip, karşılaştırılabilir yönleriyle sonuçlar ortaya konulmuştur. Sonra da peynir üretiminin faaliyet sonuçlan yoğurt üretiminin faaliyet sonuçlan ile karşılaştırılarak bazı kriterler bakımından yorumlar yapılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The research, data and materials have collected by interview and survey with managers and workers in the cheese factories which located in Menemen. In the area, all of 12 cheese factories are included in the study due to lack of the rearch equipments and shortage of time to make sampling. In the study, all the data and information concern ecnomic activites of year 1995 for the cheese factories have collected. Then analyses and evaluations are followed.During the study some problems and their proposals of soluations are covered. In addition to comparsions have made between factories. At last some methodologies are used to give results and conclusions.
Özet (Çeviri)