Hz. Peygamber'in (s.a.v.) eğitimciliği çerçevesinde modern öğretim ilke ve kuramlarının değerlendirmesi
Evaluation of modern principles and theories within the framework of The Prophet Mohammed's education
- Tez No: 579070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Öğrenme-öğretme etkileşiminin iyileştirilmesi hususunda, geçmişte olduğu gibi günümüzde de pek çok çalışma yapılmakta, öneriler ve tezler sunulmaktadır. Bu etkileşimin öğretim sürecindeki önemi yadsınamaz. Özellikle son dönem eğitim otoriteleri tarafından öğretim sürecinin iyileştirilmesi adına ortaya atılan kuramların çokluğu, meselenin ehemmiyetine işaret etmektedir. Bilhassa 20. yüzyılda yoğunluk gösteren söz konusu çalışmalara bağlı olarak eğitimde kat edilen mesafe gözle görülür niteliktedir. Fakat bütün bu gelişmelerin yanı sıra göz ardı edilmemesi gereken bir hakikat daha vardır. O da iyileştirme gayretleri sebebiyle dile getirilen pek çok önerinin, asırlar öncesinden uygulayıcısı olduğunu bildiğimiz, eğitimde zirve şahsiyet Hz. Peygamberin eğitimciliğidir. Eğitimin bir adım daha ileriye götürülmesi için yüzyıllardır verilen uğraşlarda zaman zaman ilahi bir bakış açısının yoksunluğu hissedilmektedir. İnsan fıtratının gerektiği gibi tanınmaması, sadece müspet bilimlerin verileriyle hareket edilmesi ve eğitimde zirveyi yakalamış bir şahsiyet olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)'in eğitimciliğine gereken önemin verilmemesi, kuram tatbikçilerini zaman zaman yanılgıya ve başarısızlığa sevk etmiştir. Çalışma, iki ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş kısmında, sıkça kullanılacak olan eğitim terimlerine yer verilirken, birinci bölümde kuramcılar nezdinde kabul gören ortak öğretim ilkeleri, Hz. Peygamber'in eğitim ilkeleri ile mezcedilmiş bir halde ele alınmıştır. Son bölümde ise Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in eğitim anlayışı çerçevesinde modern öğretim kuramlarına dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu noktada değerlendirme kriterlerini Kur'an-ı Kerim'in eğitim anlayışı belirlemektedir. Yüce Allah'ın tedrisatından geçerek adeta Kur'an'ın mücessem hali olan Hz. Peygamber (s.a.v.) eşsiz bir eğitimci sıfatıyla çalışmanın omurgasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, there have been many studies about the improvement of the learning-teaching interaction as in the past. Some suggestions and theses have been offered concerning this matter. It can not be denied the importance of this interaction in the process of teaching. Especially the number of the theories that have been put forward by the education authorities in recent years; shows the importance of the issue clearly. From the studies particularly emphasized in 20th century, it is apparent that there have been noteworthy results and achievements in education process. However there is of course one more truth that we can not deny besides all these achievements and developments. It is all the education perspective of our Prophet (Hz. Mohammed) who is a peak personage in education known as the practitioner of the recommendations many centuries before. As a result, that the efforts for centuries taking the education step further fail to satisfy the expectations, anyway stems from deprivation of divine perspective. For instance; not knowing the human nutrient properly, acting only with the data of the proprietary sciences ang ignoring the educational approach of Mohammed, the prophet (s.a.v.) as a person catching the summit on education, sometimes lead the theory practitioners to the failure and wrong ways. Our study has been carried out under two main topics. In the introduction part; while educational terms mostly used are mentioned; in the first part common teaching principles accepted by theorists have been carried out with the mixture of our prophet's the way of educational principles. In the last part; there have been some evaluations related with modern teaching theories within the framework of the prophet Mohammed's education and our Holly Book, Quran.At this point, the educational approach of our Holly Book“Quran”determines our evaluation criteria. And of course our prophet Mohammed constitutes the backbone of the study with the role of awesome teacher and shaped the concrete example of Quran.