Etkileşimli bilgilendirme tasarımları ve 'Dünya Su Günü' etkileşimli bilgilendirme tasarım uygulaması'
Interactive information design and example of 'World Water Day' interactive information design application
- Tez No: 579069
- Danışmanlar: PROF. EROL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Modern çağın hızla değişen teknolojisi ile birlikte sosyal, kültürel ve endüstriyel gelişmeler, grafik tasarım alanında yenilikçi tasarım ve çoklu bakış açısıyla bir iletiyi yansıtmaya yönelik yeni anlatım biçimleri geliştirme olanağı sağlamıştır. Bu gelişmelerin ışığında grafik tasarım alanının iki boyutlu yapısının hareket, ses ve etkileşimlilik sağlanabilecek bir platformda yenilikçi tasarım anlayışının yaygınlık kazandığı görülmektedir. Etkileşimli bilgilendirme tasarımının amacı, kullanıcının hedeflerine, merakına ve ihtiyaçlarına en kolay ve hızlıca ulaşmasını sağlayan ürünler tasarlamaktır. Bu anlamda etkileşimli bilgilendirme tasarımı, bilginin kullanıcıya yalınlaştırılmış grafiklerle ve anlaşılabilir bir şekilde sunulduğu durumlarda kullanılır. Dolayısıyla giderek kullanım alanlarının arttığı günümüzde etkileşimli tasarımın neden bu denli önem taşıdığının anlaşılması, işlevselliğinin gösterilmesi açısından önemlidir. Yakın gelecekte gezegensel boyutta su temelli yaşanabilecek sıkıntılar bu çalışmanın uygulamasının çıkış noktasını oluşturmaktadır. Uygulamada çeşitli istatiksel verilerden yola çıkarak“içme suyu”sorunu ve gelecekte bu soruna paralel oluşabilecek diğer sorunların nasıl önlenebileceği“Dünya Su Günü”kapsamında hazırlanan etkileşimli bilgilendirme tasarımında, hedef kitleye yalın ve kolay anlaşılabilir harektli bilgi grafikleriyle anlatılmaya çalışılmaktadır. Toplam süresi 6 dakika 20 saniye olarak hazırlanan uygulama videosunda, ana başlıklar halinde sadeleştirilen verilerin hareketli bilgi grafikleri, hareketli tipografi ve etkileşimli bilgilendirme tasarımlarıyla kullanıcılara aktarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapidly changing technology of the modern age, social, cultural and industrial developments have enabled the graphic design to gain new dimensions; started to develop innovative perspectives in graphic design application portfolio. In the light of these developments, movement, sound and interaction have made the two-dimensional structure of the graphic design field a platform for interactive communication. The purpose of interactive information design is to create products that enable the user to achieve their goals, curiosity and needs in the best possible way. In this sense, interactive information design is used when the information is presented to the user in a graphical and understandable manner. Therefore, it is important to understand why the interactive design has become increasingly important in today's areas of use and to show its functionality. In the near future, the planetary dimension of water-related problems is the starting point of the application of this study. Based on various statistical data, the problem of drinking water and how to prevent other problems that may occur in parallel with this problem in the future is tried to be explained in the interactive information design, which is prepared within the scope of“World Water Day”, with the aim of explaining the target audience with simple and easy to understand information graphics. In the application video, which is prepared as 6 minutes and 20 seconds in total time, it is provided to transfer the simplified data into main headings with moving information graphics, moving typography and interactive information designs.