Erkeklerde duyguları ifade etme, yaşam doyumu ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Expression of emotions, life satisfaction in men examining the relationship between depression
  1. Tez No: 878289
  2. Yazar: YUSUF DAĞYELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Cinsiyet açısından erkek olmak, başlı başına ruh sağlığı sorunlarıyla karşılaşma riskini artıran temel bir etken olarak kabul edilmektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve normlar, erkeklerin duygularını açıkça ifade etmesini zorlaştırmaktadır. Bu araştırmada, erkeklerin duygularını ifade etme, yaşam doyumu ve depresyon arasındaki ilişkinin detaylı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, erkeklerde depresyon risk unsurlarını inceleyerek literatüre katkı sunmaktadır. Araştırma, Türkiye'nin İstanbul ilinde yaşayan 314 yetişkin erkek katılımcıya uygulanmıştır. Ancak, 13 katılımcının hatalı doldurduğu anketler değerlendirmeye alınmamıştır. Sonuçlar 301 katılımcı üzerinden incelenmiştir. Ayrıca, duyguları ifade etme becerilerini ölçen 15 maddelik duyguları ifade ölçeği, yaşam doyumunu ölçen 5 maddelik yaşam doyumu ölçeği ve depresyon düzeyini ölçen 21 maddelik Beck depresyon ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, erkeklerde duyguları ifade ile depresyon arasında zayıf negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmanın diğer bölümünde ise erkek bireylerde yaşam doyumu ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenerek çeşitli demografik faktörlerin etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma bulgusu olarak, yaşam doyumu ile depresyon arasında orta düzeyde negatif yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi yüksek, evli veya romantik ilişkisi olan, işveren olarak çalışan ve yüksek gelir grubunda yer alan erkeklerin yaşam doyum düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Duyguların ifade düzeyi ile yaşam doyumu arasında ise pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan erkekler ile sınırlıdır. Gelecekte yapılacak araştırmalarda, örneklemin farklı kültürleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi, sonuçların daha kapsamlı şekilde yorumlanmasına olanak sunabilir. Ayrıca, kesitsel desen kullanılan araştırma, zaman içindeki bireysel değişimleri izleme konusunda yetersiz kalmaktadır. İleride aynı çalışmanın boylamsal desen kullanılarak tekrarlanması, zaman içindeki değişimler ve bu değişimlerin nedenlerinin derinlemesine anlaşılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Being male in terms of gender is considered to be a fundamental factor that increases the risk of encountering mental health problems. Gender roles and norms make it difficult for men to express their feelings openly. This study aims to examine in detail the relationship between men's emotional expression, life satisfaction and depression. This study contributes to the literature by examining the risk factors for depression in men. The research was applied to 314 adult male participants living in Istanbul, Turkey. However, the questionnaires filled out incorrectly by 13 participants were not taken into consideration. The results were examined on 301 participants. It included 301 adult male participants in Istanbul, Turkey, using a 15-item emotion expression scale, a 5-item life satisfaction scale, and the 21-item Beck depression scale. Findings revealed a weak negative relationship between emotional expression and depression, and a moderate negative relationship between life satisfaction and depression. Higher life satisfaction was observed in men with higher education, those married or in romantic relationships, employers, and those in higher income groups. A weak positive relationship was also found between emotional expression and life satisfaction. The research sample is limited to men in Istanbul. Additionally, research using cross-sectional design is insufficient to monitor individual changes over time. Repeating the same study using a longitudinal design in the future may provide an in-depth understanding of the changes over time and the reasons for these changes.