Bir maya üretim tesisinde yardımcı kimyasalların kullanımı ile ilgili risklerin iş güvenliği ve sağlığı açısındandeğerlendirilmesi
Evaluation of risks related to the use of auxiliary chemicalsin a yeast production facility in terms of occupational safety and health
- Tez No: 579108
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasında maya üretim tesislerinin en önemli bölümlerinden biri olan yardımcı işletmelerde bulunan kimyasalların depolandığı alanda risklerin, iş güvenliği ve sağlığı açısından HAZOP metodu ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Tez içeriğinde iş güvenliği ve sağlığının tanımları, risk değerlendirme metodları, mayaların bileşimi, yapısı ve özellikleri, maya üretim tesislerindeki üretim prosesleri, kullanılan kimyasallar kapsamlı bir biçimde anlatılmıştır. Yardımcı kimyasalların bulunduğu bölümde yer alan amonyak reaktörü, sülfürik asit tankı, fosforik asit tankı, nitrik asit tankı, sodyum hidroksit tanklarında HAZOP metodu ile risk değerlendirilmesi bulunmaktadır. Yapılan çalışma birçok fabrikanında uyguladığı fine-kinney metodunun proses güvenliği ve üretim devamlılığı konularında yetersiz olduğunu, kullanılan HAZOP metodu ile kıyaslanarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aim to evaluate the risks of chemicals associated with the use of the HAZOP method, a very important part in the yeast production process, in term of occupational safety and health. In the thesis study, an extensive evaluation of definitions of occupational safety and health, risk assessment methods, structure and properties of yeast, production processes in the yeast production facilities and chemicals used has been done. Risk assessment has been done by the HAZOP method with regards to the auxiliary chemicals used in the ammonia reactors, sulphuric acid tanks, phosphoric acid tanks, nitric acid tanks and sodium hydroxide tanks. In this study, it has been found out that the use of the Fine-Kinney method is insufficient in terms of process safety and production continuity as compared with the use of the HAZOP method.