İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinde fotovoltaik güneş enerjisi potansiyelinin teknik ve ekonomik açıdan incelenmesi
Technical and financial analysis of photovoltaic solar energy potential in the face of İzmir Metropolitan Municipality
- Tez No: 579107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Economics, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu kentlerde yaşamaktadır. Diğer bir deyişle, harcanan enerji tüketiminin ve havaya salınan sera gazı miktarının çoğundan kentler sorumludur. Dolayısıyla, çevre dostu bir kent için en önemli yerel yönetim organlarından birisi belediyedir. Bu çalışmada, İzmir kentinin yerel yönetiminden sorumlu olan idari organı İzmir Büyükşehir Belediyesinde envanter taraması yapılmıştır. Bu tarama neticesinde toplam 28 adet yapının fotovoltaik güneş enerji santrali kurulumuna uygun olduğu tespit edilmiştir. Mimari projedeki veriler ve PVGIS programı ile elde edilen güneş ışıtım değerleri, PVSYST programında kullanılarak her bir yapı için teknik analiz yapılmış ve toplamda 2,85 MWp gücünde FV güneş enerji potansiyelinin olduğu belirlenmiştir. Çıkan bu sonuç, bu yapılardaki elektrik tüketiminin tahminen %2,62'sine karşılık geldiğini bize göstermektedir. Diğer taraftan, kurulması öngörülen tesislerin ekonomik uygunluğunu değerlendirmek amacıyla, en yaygın yöntemlerden olan Net Bugünkü Değer (NPV), İç Karlılık Oranı (IRR) ve Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (LCOE) yöntemleri dikkate alınmıştır. Kabul edilen 25 yıllık proje ömrü sonunda NPV değeri 399.654,20 $, ortalama IRR değeri %26,37 ve LCOE ise 9,09 ¢/kWh olarak hesaplanmıştır. NPV'nin sıfırdan büyük olması ve IRR değerinin güncel faiz oranından yüksek olmasından dolayı projelere yatırım yapılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The vast majority of the world's population lives in cities. In other words, cities are responsible for most of the energy consumption and greenhouse gas emissions. Therefore, one of the most important local authorities for an eco-friendly city is municipality. In the thesis, inventory survey was conducted in Izmir Metropolitan Municipality which is the executive organ responsible for local authority of Izmir . Within the scope of this research, 28 buildings were determined to be suitable for photovoltaic solar power plant installation. The data obtained from the architectural project and the solar radiation values obtained by the PVGIS program were used in the PVSYST and technical analysis was made for each building. As a result of analysis, it was determined to have solar energy potential of 2.85 MWp. This value shows us that electricity consumption in related buildings is estimated to be 2.62%. On the other hand, Net Present Value (NPV), Internat Rate of Return (IRR) and Levelized Cost of Energy (LCOE) methods were taken into consideration in order to evaluate the economic viability of the facilities to be established. At the end of the 25-years project life, the NPV value was $ 399.654,20 the average IRR value was 26.37% and the LCOE was 9,09 ¢/kWh. It can be seen as a deal flow because of that NPV is greater than zero and IRR value is higher than the current discount rate.