Taşıt şasi üstü platformunun dinamik parametreler altında topoloji optimizasyonu
Topology optimization of aerial work platform under dynamic parameters
  1. Tez No: 579138
  2. Yazar: MUAMMER TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sepetli bir platformun yapısal dinamik analizi gerçekleştirilmiş ve platform ağırlık dağılımı, kule arkasına uygulanacak kütle ile yapısal standartları karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Analizler katı modelleme, sonlu elemanlar ve analitik metotlar ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar matematiksel teknikler ve mevcut üretilen model kullanılarak doğrulanmıştır. Yapısal ve dinamik analizler neticesinde yapı üzerinde geliştirilebilecek makine bölümleri belirlenmiştir. Ek olarak kule arkasına yerleştirilecek dengeleyici ağırlığın makine üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Yeni yapılanmış yapı üzerinde yapılan tüm hesaplamalar ile yapı dinamik olarak tekrar gözden geçirilmiştir ve makine dinamik parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural dynamic analysis of an aerial work platform is conducted and the platform weight distribution is reconstructed to satisfy structural standards with mass on the back of turret. The analysis is realized using solid modelling, finite elements and an analytical method. The results are verified using mathematical techniques and available produced model. Through structural and dynamic analysis approach developable part is determined. Additionally, the effect of mass which place on the back of turret on the machine is determined. All calculations made on the new structured structure, the structure was dynamically revised and the effects on the machine dynamic parameters were examined.