Kendi işini kuran kadınların girişimci olma nedenleri ve karşılaştıkları sorunlar
The reasons of being entrepreneurs of self-employed women and the problems they face
  1. Tez No: 579178
  2. Yazar: PAKİZE GÜL KESİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GAMZE ÇİFTÇİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son senelerde özellikle kadın girişimcilerin ekonomik gelişmedeki ilerleme durumunun önemli olduğuna değinilmekte hükümet politikalarının birçoğunda özel planlamalar bulunmaktadır. İş sahibi olmak isteyenler ya kadın olmalarından, ya parasal koşullardan ya da çevresel etkiler yüzünden birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu yaklaşımlardan yararlanarak çalışmamın amaçlarını şöyle sıralayabilirim;  Kadın girişimciliğe ilişkin gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilecek etkinliklere destek verilmesi,  Kadın girişimcilerin girişimcilik evresinde önlerine çıkan problemlerin gün yüzüne çıkarma,  Kadın girişimcilerin bu süreçte yardım görebilecekleri kurum ve kuruluşların belirlenmesi,  İş kurmayı amaçlayan kadınlara kılavuz olunması onları sayıca artıracaktır. Bu çalışma üç temel kısımdan oluşuyor. Çalışmanın ilk kısmı,“Girişimcilik Kavramına Genel Bir Bakış”tır. Buna göre girişimcilik kavramı ve temel boyutlarıyla ilgili açıklamalar yapılmıştır. vi İkinci kısım,“Girişimcilik Sürecinde Kadın Girişimciler ve Karşılaştıkları Sorunlar”dır. Bu kısımda kadın girişimcilerin karşı karşıya kaldıkları problemlere değinilerek, karşı karşıya kalınan problemlerle başa çıkma yöntemleri ele alınmıştır. Bu kısımda girişimci kadınlarla ilgili etkinlik yapan kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Üçüncü kısım, anlattığımız görüşler ışığında anket çalışmamız yorum ve önerilerimiz bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of women entrepreneurs in economic development and development has been emphasized and there are special regulations for women entrepreneurs in many government policies. However, women entrepreneurs face many problems in this process either because they are women, either due to general monetary conditions or environmental impacts. Based on these approaches, I can list the importance and other objectives of my work as follows;  Contributing to the studies on women entrepreneurship,  Unveiling the most important problems that entrepreneurs face in the entrepreneurship process,  Determination of the institutions and organizations where women entrepreneurs can get help in this process,  Being a guide for women entrepreneurs is to contribute to the increase in the number of women entrepreneurs. This study consists of three main parts. The first part of the study is "An Overview of the Concept of Entrepreneurship Çalış. Accordingly, the concept of entrepreneurship and basic dimensions are explained. viii The second part is ıla Women Entrepreneurs and Their Challenges in the Entrepreneurship Process İkinci. This section focuses on the problems faced by women entrepreneurs and the methods of coping with the problems encountered. This section contains information about the institutions and organizations operating in the field of women entrepreneurship. The third part, in the light of the opinions we explained, we have comments and suggestions