Çocuğun din eğitiminde anne ve babanın rolü (Ağrı örneği)
The role of parents in child's religious education
- Tez No: 579197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Her toplum maddi ve manevi değerlerini gelecek nesillere aktarmak ister. Haliyle manevi değerlerden olan dini değerleri nesilden nesile aktarmak ve yaşatmak istemektedir. Bu aktarma görevinin ilk gerçekleştiği yer ailedir. Aile inanç ve davranışlarını çocuğa aktararak çocuğun dini kişilik ve ahlakının oluşmasında çok büyük rol oynamaktadır. Çocuğun dini kişiliği, ailenin dini ve ahlaki kişiliğine göre şekillenmektedir. Bu çalışmada çocuğun din eğitiminde dini inanç, tutum ve davranışlarının oluşumunda ve şekillenmesine anne-babasının nasıl bir etkisinin olduğu, anne-babanın dini davranışlarının çocuğunun dini davranışlarına nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ağrı'daki 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu evreni temsil edebilmesi ve çocuğun din eğitiminde ailenin rolünün açıklanabilmesi için Ağrı'nın Merkez, Hamur ve Doğubayazıt ilçelerinde Cumhuriyet İ.Ö.O, Şehit Hikmet İ.Ö.O, Mustafa Kemal İ.Ö.O, Şeyh Edebali İ.Ö.O, Osman Gazi İ.Ö.O, Adımova İ.Ö.O, Çevre Mahallesi İ.Ö.O, 15 Temmuz İ.Ö.O, Karabulak İ.Ö.O, Cemile Yassıboğa İ.Ö.O, Ahmed-i Hani İ.Ö.O. olmak üzere toplam on bir ilköğretim okulunun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almamış 3. Sınıf öğrencilerine araştırmacının gözetiminde sınıf öğretmenleriyle beraber anket uygulanmıştır. Yapılan bu çalışma, çocukların inanç ve davranışlarında anne babalarından nasıl etkilendiklerini, anne babaların dini değerlerini çocuklarına aktarırken eğitim düzeyinin, aile yapısının, ekonomik koşulların, çocukların sorularına cevap verme şeklinin ve sıklığının, ibadetlere ve çocuklarıyla dini törenlere katılma sıklığının çocuklarının dindar bir kişilik oluşturmasında ne derece bir etkiye sahip olduğunu Ağrı'nın ilgili okullardaki 3. sınıf öğrencilerini ve öğrencilerin dilinden ailelerini inceleme imkânının sağlanabilmesi bakımından düşünülmektedir. Aynı şekilde çocuğun din eğitiminde anne babasının tutum ve davranışlarının etkili olduğu, ailenin hoşgörü ve ilgi uyandırarak sorulara cevap verme, Kur'an okumayı bilme, öğüt verme ve Ramazan Ayı'nda oruç tutmayı isteme, dini bilgilerini aldığı kişi, ezberlediği sure veya dua sayısı, dini sorularına cevap alma şekli, dini etkinliklere götürülme, yemeklerden sonra dua okunma ve ailece dini filmler izlenme sıklığının çocuğun dini kişilik geliştirmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Every community wants to hand down all of their earthly or spiritual values to the next generations. We want to transfer and sustain our religious values which are one of the spiritual values of ours. The first place where this transmission happens is family. Family plays a huge role in formation of their child's religious personality and morality with transfering their own beliefs and behaviors to them. A child's religious personality is shaped by family's religious and moral identity. In this work the author researched that how parents affect their child's religious education, formation and embodiment of their religious beliefs, attitudes and behaviors and how the religious behaviours of the parents reflect to the child . The scale of this research has been made by the third grades of primary school in Ağrı. In order to represent this scale and for the explanation of the family's role on the child's religious education, a survey conducted to the children who are third grade students and have not take any religion class at eleven schools such as Cumhuriyet School, Şehit Hikmet School, Mustafa Kemal İlkokulu, Şeyh Edebali School, Osman Gazi School, Adımova School, Çevre Mahallesi School, 15 Temmuz School, Karabulak School, Cemile Yassıboğa School, Ahmed-i Hani School which are in Ağrı's center or urban areas like Hamur and Doğubayazıt. This work is very important because it gives opportunity to annalise how children's religious beliefs and behaviours are affected from their parents, and while parents are transfering their religious heritage to their children how those parents' educational level, family structre, economical conditions, the way and frequency of answering the children's questions and frequency of attending religious rituals or ceremonies with their children affects the formation of religious identity of the kids via annalising the third grade students of those schools which are mentioned above and their families.