The effect of perceived CSR authenticity on consumer desire for revenge following service failure
Hizmet başarısızlığı takiben, algılanan samimi kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin, tüketicinin intikam isteğine etkisi
  1. Tez No: 579201
  2. Yazar: BAŞAK KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde otantik Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ile tüketici intikam alma isteği arasındaki ilişki incelenmiştir. Hepimiz günlük hayatımızda hizmet başarısızlıklarıyla karşılaşıyoruz; Ayrıca, 2017 yılında yapılan bir anket sonucu, 60 milyondan fazla hanenin yaklaşık% 25'inin bir ürün veya servis arızası yaşadığını göstermiştir. Bu nedenle, insanlar bir hizmet veya ürün arızası gördüklerinde, marka, firma veya çalışanlara karşı öfkeli olurlar; bu nedenle intikam almak istiyorlar. KSS'nin, tüketici davranışı literatüründeki insanların duyguları üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır ve KSS orijinal ise, insanların tezlerinin nasıl değiştiği bu tezde incelenmiştir. Otantik KSS'nin boyutları, mevcut literatürden yararlanarak özgünlük ve sosyal bağlantı olarak belirlenir. Farklılık, firmanın vizyonu veya misyonu ile KSS girişimleri arasındaki uyumu ifade eden uygunluk anlamına gelirken, sosyal olarak bağlılık toplum ve hissedarlar açısından şeffaflığı ve duyarlılığı temsil eder. Bu tez çalışmasında, özgün KSS'nin intikam arzusu, öfke ve firma seçiminde pişmanlık üzerindeki olumlu etkisi deneysel tasarım kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between authentic Corporate Social Responsibility (CSR) and consumer desire for revenge are examined in this dissertation. All of us encounter service failures in our daily lives; also, a 2017 survey result has showed that about 25% of over 60 million households that experienced a product or service failure. Therefore, when people see a service or product failure, they become feeling angry against brand, firm or personals; hereby they desire for revenge. CSR has been proven to have positive and negative effects on people's emotions in the consumer behavior literature, and if the CSR is authentic, how people's emotions change has been investigated in this dissertation. The dimensions of authentic CSR are determined as distinctiveness and socially connectedness by drawing on present literature. Distinctiveness means fit that refers to harmony between firm's vision or mission and its CSR initiatives, whereas socially connectedness represents transparency and responsiveness in terms of society and shareholders. In this thesis, the positive effect of authentic CSR on desire for revenge, anger and regret over choosing firm are examined by using experimental design.