Dış ticaretin geliştirilmesi ve sivil toplum kuruluşları: Malezya örneği
Developing foreign trade and civil society organizations: Malaysia case
- Tez No: 579211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bir yardım kaynağı ve sivil hakların savunucusu olarak kabul edilen sivil toplum, kaliteli bir yaşam için gerekli olan ekonomik, kamusal ve toplumsal altyapı gelişiminin zorunlu bir katılımcısı haline gelmiştir. Bununla birlikte sivil toplum örgütleri ekonominin de vazgeçilmez bir sektörü olarak ön plana çıkmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Malezya'da da sivil toplum örgütlerinin genelde ekonomiye özelde ise dış ticaretin geliştirilmesine katkıları bulunmaktadır. Malezya ekonomisi üzerine yapılan araştırmalara dayalı bulgular, sivil toplumun konferanslar, çalıştaylar ve seminerler gibi etkileşimli platformlar aracılığıyla iş alanlarının tanımlanması için destek sağlayan önemli bir oyuncu olduğunu teyit etmektedir. Ekonomik kalkınmanın sağlanmasında sivil toplumun rolünün gerekli olduğunu ortaya koyan bu çalışmada, dış ticaretin geliştirilmesinde sivil toplum kuruluşlarının roller Malezya örneği üzerinden ele alınmış, Türkiye-Malezya dış ticaretiyle ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarında görev yapan 3 yetkili ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların verdiği yanıtlara göre sivil toplum örgütleri pazara giriş ve pazarda benimsenme açısından etkili olmaktadır. Bu sebeple Türkiye-Malezya dış ticaretinin gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarının sayısının ve etki alanlarının artırılması gerektiği vurgulanmıştır. Etkili sivil toplum kuruluşlarının yönetim ve halk düzeyinde Türk firmalarına olan bakışı olumlu yönde etkileyecek potansiyelinin olduğu çalışmada ulaşılan sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil society, recognized as a source of aid and advocacy of civil rights, has become a necessary participant in the development of economic, public and social infrastructure necessary for a quality life. Nevertheless, civil society organizations are the forefront of the economy as an indispensable sector. As in most countries of the world, Malaysia has also contributed to the development of non-governmental organizations in general and of foreign trade in particular. Research-based findings on the Malaysian economy confirm that the civil society is an important player in supporting the identification of business areas through interactive platforms such as conferences, workshops and seminars. In this study, which demonstrates that the role of civil society is necessary in achieving economic development, the role of non-governmental organizations in the development of foreign trade is addressed through the Malaysian case. In the study a face to face interview has been done with three non-govermental organizations workers about the Turkey-Malaysia trade. According to the responses of the participants, civil society organizations are effective in terms of market entry and adoption in the market. For this reason the number and the effectiveness of the non-govermental organizations should be raised for the development o the Turkey-Malaysian trade. Another result of the study showed that the non-govermental organizations has a power to change the opinions of the society and the organizations pozitively about the Turkish firms.