Turizm işletmelerinde işgören devir hızının nedenleri ve işaret ettiği ipuçları
Causes of employee turnover rate in tourism enterprises and clues it implied
  1. Tez No: 579212
  2. Yazar: AHMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İşgören devir hızı konusu, literatürde üzerinde önemle durulan önemli problemlerden birisidir. Yüksek bir işgören devir hızının varlığı işletmede bazı problemlerin habercisi olduğu gibi, bizzat kendisi de sözkonusu problemleri ağırlaştırabilir ve yeni problemlere de sebep olabilir. Bu nedenledir ki, işgören devir hızının düşük olması hep“iyi”bir olgu olarak görülmüştür. Bu çalışmada işgören devir hızı konusu, işgören devrinin kaçınılmaz olduğu sezonluk otel işletmeleri açısından ele alınmıştır. Ayrıca bu işletmelerde“sezondan sezona”ve“sezon içerisinde”olmak üzere, iki ayrı işgören devir hızı kavramının bulunduğuna işaret edilmiştir. Literatürde işgören devri konusu, genellikle tüm yıl çalışan işletmeler açısından ele alınmıştır. Sezonluk otel işletmelerine olan ilgi bu konuda düşüktür. Bunun yanısıra,“sezonluk işletme”olgusunun bu konuyu anlamsız hale getirme olasılığı da nedense pek ilgi görmemiştir. Bu çalışmada ise bu olgu üzerinde özellikle durulmuştur. Öyle görünmektedir ki, otel işletmelerinin sezonluk olmalarının yanısıra, aynı zamanda emek-yoğun işletmeler olmaları, sezondan sezona personel devrini azaltmanın yararlarının, bu eylemin maliyetlerinin altında olmasına sebep olabilecektir. Bu durumda, sezondan sezona işgören devrini bu işletmeler için bir“problem”değil, bir çeşit“veri”gibi kabul etmek gerekmektedir. Sezon içerisindeki işgören devri konusunda ise durum farklıdır. Literatürde genel olarak işgören devrini azaltmak için neler öneriliyorsa, burada da aynı şeyler önerilebilir. Fakat bu çalışmada ayrıca, sezondan sezona işgören devir hızının bir şekilde azaltılmasının sezon içerisindeki işgören devir hızına bir faydası olup olmadığı da, korelasyon analizi yardımıyla araştırılmıştır. Bulgular böyle bir etkinin bulunmadığı yönündedir. Bu iki değişken genellikle birlikte ve aynı yönde hareket etmekle beraber, her ikisinin başka değişkenlerin etkisinde bulunması olasılığı daha kuvvetlidir.
Özet (Çeviri)
Employee speed is one of the most important problems in the literature. The presence of a high rate of employee turnover is a precursor of some problems in the enterprise, and it can aggravate these problems and cause new problems. For this reason, low worker speed has always been seen as a“good”phenomenon. In this study, the rate of employee turnover is discussed in terms of seasonal hotel enterprises where employee turnover is inevitable. In addition, in these enterprises“season to season”and“season to season”, two separate workers have been pointed out that the concept of speed. In the literature, the topic of employee transfer is generally addressed in terms of all year-round businesses. The interest in seasonal hotel businesses is low on this subject. In addition, the possibility that the phenomenon of“seasonal business”could make this subject meaningless has not attracted much interest. In this study, especially on this case was discussed. It seems that in addition to the seasonal seasons of Hotel Enterprises, labor-intensive enterprises may also cause the benefits of reducing the staff turnover from season to season to be below the cost of this action. In this case, it is necessary to accept the period from season to season as“data”rather than a“problem”for these businesses. The situation is different in terms of employee turnover in the season. What is proposed in the literature to reduce the overall turnover of workers, the same things can be suggested here. However, in this study, it was also investigated with the help of correlation analysis whether decreasing the speed of rotation from season to season is a benefit to the speed of rotation in season. The findings suggest that there is no such effect. These two variables usually act together and in the same direction, but they are more likely to be influenced by other variables.