Tükenmişlik sendromu ve iş yaşam kalitesi arasındaki ilişki: Akademisyenler üzerine bir uygulama
The relationship between burnout syndrome and quality of work life: An application on academicians
  1. Tez No: 579231
  2. Yazar: GÜLŞAH BURCU BEĞİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GAMZE ÇİFTÇİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yaşadığımız dönemde birçok alanda yaşanan gelişmeler iş yaşamında pek çok farklılığın yaşanmasına yol açmıştır. Bunların bazıları esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma gibi olumlu sonuçlar doğururken bazıları ise yoğun rekabet ortamı nedeni ile çalışanlarda tükenmişlik ve çalışma hayatı kalitesi algısının azalması gibi sonuçlara yol açmaktadır. Araştırmamızda yükseköğretim kurumlarında çalışan akademisyenlerde tükenmişlik sendromu ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. 530 akademisyenin katıldığı araştırmada, akademisyenlere Maslach Tükenmişlik Ölçeği, İş Yaşam Kalitesi Ölçeği ve demografik bilgi formu verilmiştir. SPSS analiz sonuçlarına göre iş yaşam kalitesinin artmasıyla birlikte tükenmişliğin azaldığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
With effects of globalization, the business world has gone through multiple transformations. While some of those have positive consequences such flexible working hours and freelance working style, others have negative consequences such as burn-out syndrome and decrease in quality of working life due to intense competition environment. In our research, the relationship between burn-out syndrome and the quality of working life among academicians has been investigated. 530 academicians have been handled Maslach Tükenmişlik Ölçeği, İş Yaşam Kalitesi Ölçeği and socio-demographic information sheet. According to SPSS analysis results, as the quality of working life increases, the burn-out syndrome decreases.