Ortaklığın olanağı üzerine
On the possibility of being-in-common
  1. Tez No: 579331
  2. Yazar: MERT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜÇLÜ ATEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, ortaklık ve topluluk kavramları üzerine yürütülmüş muasır tartışmalarla dünyanın çeşitli yerlerinde görünen kolektif hareketler arasındaki ilişkiyi kurmayı hedeflemektedir. Ortaklık ve topluluk kavramlarının tarihi, kabaca bilinen felsefe yazımının başından itibaren bugüne kadar uzanır. Bu kavramların geçirdikleri değişimin siyasal-ekonomik tarihle doğrudan ilişkisinin kurulması, muasır tartışmalarla ele alacağımız hareketler arasındaki bağın ortaya konmasını olanaklı kılar. Bu noktadan hareketle, özellikle 20.yy'ın son çeyreğinden itibaren ortaklık ve topluluk kavramlarının tartışılmasının altından yatan nedenler incelenerek, felsefe yazımı ile bahsi geçen hareketler arasındaki ilişki ortaya konacaktır. Özellikle common ve community kavramları ayrıntılı olarak incelenerek, tekillerin kimseler olarak çoğul ortaklığının olanağı ve bu öküzsüz ortaklığın gerçekleştirildiği topluluklar gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This work aims to investigate the concepts of being-in-common and community and their relations with contemporary collective movements around the World. The history of both concepts could date back to the beginning of Western Philosophy. Constituting a direct relation between the evolution of those concepts and the political-economic history makes it possible to understand the link between the contemporary movements. The standpoint of the thesis consists of the philosophical reaction to the ideological stumbling-block of those concepts and the intention to grasp differently or originally. The detailed examination of the concepts of being-in-common and community gives us potentiality of being-in-common as whatever-beings in community such as it is and its direct or indirect relation with contemporary movements.