Müzik enstrümanı çalmanın okul çağı çocuklarının sosyal uyum ve beceri düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of playing musical instrument by primary school children on their social apation and skill levels
  1. Tez No: 579338
  2. Yazar: HAZAL AVAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, müzik enstrümanı çalan ve çalmayan ilkokul 3.sınıf öğrencilerinin 'öğretmen tercihli sosyal davranış', 'akran tercihli sosyal davranış', 'okula uyum sosyal davranışı' ve bunların toplamı olan sosyal uyum ve beceri düzeylerini karşılaştırarak, müzik enstrümanı çalmanın, okul çağı çocuklarının sosyal uyum ve beceri düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, İstanbul'da 3.sınıfa giden 21 müzik enstrümanı çalan öğrenci ve 21 müzik enstrümanı çalmayan öğrenci olmak üzere, toplam 42 öğrencinin sınıf öğretmenlerine“Walker-McConnel Sosyal Yeterlik ve Okula Uyum Ölçeği”doldurtularak, müzik enstrümanı çalmanın dokuz yaş grubu öğrencilerin; öğretmen tercihli sosyal davranış, akran tercihli sosyal davranış, okula uyum sosyal davranışı ve bunların toplamından oluşan sosyal uyum ve beceri düzeyleri üzerinde fark yaratıp yaratmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında, 'cinsiyet', 'müzik enstrümanı çalıp çalmama durumu', 'annenin yaşı', 'annenin eğitim durumu', 'babanın yaşı', 'babanın eğitim durumu', 'kardeş sayısı' ve 'ailenin ortalama aylık gelir düzeyi' bağımsız değişkenlerinin, öğrencilerin sosyal uyum ve beceri düzeylerindeki etkilerini saptamak amacıyla, bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, müzik enstrümanı çalmak, ilkokul 3.sınıfa giden öğrencilerin 'öğretmen tercihli sosyal davranış' puanlarında(p=0,002), 'akran tercihli sosyal davranış' puanlarında(p=0,003), 'okula uyum sosyal davranışı' puanlarında(p=0,008) ve bunların toplamından oluşan 'sosyal uyum ve beceri düzeylerinde'(p=0,001), müzik enstrümanı çalmayan öğrencilere göre anlamlı artışa sebep olmaktadır . Bunlara ek olarak, ilkokul 3.sınıfa giden ve müzik enstrümanı çalan erkek öğrencilerin, öğretmen tercihli sosyal davranış puanları(p=0,002
Özet (Çeviri)
This research has been done for the purpose of investigating the effects of playing a musical instrument on 3rd grade students by comparing musical instrument playing and non-playing 3rd grade students' teacher-preferred social behaviour, class-mate-preferred social behaviour, school adjustment social behaviour and all of the aforementioned social adaptability and social skill levels.With this purpose, Walker-McConnel Scale of Social Competence and School Adjustment has been applied to the teachers of 21 musical instrument playing and 21 non-playing 3rd grade students in Istanbul to determine if there is a difference in teacher-preferred social behaviour, class-mate-preferred social behaviour, school adjustment social behaviour and all of the aforementioned social adaptability and social skill levels between these two groups. During analysis of the data, t-test and One-Way Analysis of Variance have been applied on independent variables; 'gender', 'whether or not playing a musical instrument', 'mother's age', 'father's age', 'father's education', 'number of siblings' and 'family's monthly income' to determine the effects of these variables on students' social adaptability and social skill levels.A significantly higher level of points in teacher-preferred social behaviour (p=0,002), class-mate-preferred social behaviour (p=0,003), school adjustment social behaviour (p=0,008) and cumulatively in all of the aforementioned social adaptability and social skill levels (p=0,001) have been determined in musical instrument playing 3rd grade students compared to non-playing group. No significant difference in teacher-preferred social behaviour (p=0,098>,05), class-mate-preferred social behaviour (p=0,114>,05), school adjustment social behaviour (p=0,380>,05) and cumulatively in all of the aforementioned social adaptability and social skill levels (p=0,218>,05) have been determined between musical instrument playing female 3rd grade students compared to non-playing females. However, it is found that a significantly higher level of points in teacher-preferred social behaviour (p=0,002