Futbolcularda sakroiliak eklem provokasyon test sonuçları ve denge, sıçrama performans değerlendirmeleri arasındaki ilişki
The relationship between sacroiliac joint provocation test results and balance, jumping performance evaluations among football players
- Tez No: 579478
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda ağrı provokasyon ve hareket palpasyon testleri ile sakroiliak eklemin değerlendirilmesi ve dinamik denge, zıplama parametrelerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya İnegölspor Kulübü'nden 80 sporcu (20.04±2.77) dahil edilmiştir. Bu çalışma Haziran 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak sorgulanmıştır. Gillet Testi, Ayakta Öne Eğilme Testi, Oturarak Öne Eğilme Testi, Prone Knee Flexion Testi, Supine Long Sitting Testi, Patrick-Faber Testi, Thigh Thrust Testi, Kompresyon Testi, Distraksiyon Testi, Gaenslen's Testi uygulanarak Sakroiliak Eklem Disfonsiyonu (SIED) değerlendirilmiştir. Testlere verilen cevaplara göre katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Katılımcıların dinamik dengesinin değerlendirilmesinde Star Excursion Balance Test, sıçrama performansının değerlendirilmesi için de Dikey Sıçrama Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare pain provocation and motion palpation tests with the evaluation of sacroiliac joint and dynamic balance and jump parameters in football players. 80 footballers (20.04 ± 2.77) from Inegölspor Club were included in the study. This study was conducted between June 2018 and May 2019. The sociodemographic characteristics of the participants were questioned using a structured questionnaire. Sacroiliac Joint Dysfunction (SIJD) was evaluated by Gillet Test, Standing Forward Bending Test, Sitting Forward Bending Test, Prone Knee Flexion Test, Supine Long Sitting Test, Patrick-Faber Test, Thigh Thrust Test, Compression Test, Distraction Test, Gaenslen's Test. The participants were divided into two groups according to the answers given to the tests. Star Excursion Balance Test was used to evaluate the dynamic balance of the participants and Vertical Jump Test was used to evaluate the jump performance. In our study, it was found that the jump parameters, medial and posterio-medial balance parameters of the participants whose SIJ provocation tests are positive were lower than participants whose SIJ provocation test are negative.