Profesyonel futbolcularda lumbal ve sakroiliak kayropraktik manipülasyonun alt eksremite esnekliğine, sprint performansına ve dikey sıçrama mesafesine anlık etkisi
Immediate effect of lumbal and sacroiliac chiriopracticmanipulation on lower extremity flexibility, sprintperformance and vertical jump distance in professionalfootball players
- Tez No: 687218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada profesyonel futbolculara uygulanan lumbal ve sakroiliak yüksek hızda düşük genlikte (High Velocity Low Amplitude:HVLA) manipülasyonun dikey sıçrama mesafesine, alt ekstremite esnekliğine, hamstring kısalığına ve sprint performansına etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya Sportoteam Sporcu ve Omurga Sağlığı Merkezinde kayıtlı olan, 18-35 yaş Aralığındaki otuz profesyonel futbolcu katıldı. Katılımcıların dikey sıçrama mesafesi, alt ekstremite esnekliği, hamstring kısalığı ve sprint performansı lumbal ve sakroiliak bölgeye uygulanan kayropraktik HVLA manipülasyonun öncesinde ve hemen sonrasında sırasıyla OptoJump sistemi ve yazılımı (Microgate, Bolzano, İtalya), otur-eriş sehpası, aktif diz ekstansiyonu sırasında gonyometrik ölçümle ve 30 metre sprint testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the effect of application of the lumbar and sacroiliac high velocity low amplitude (HVLA) manipulation in the professional football players on the vertical jump distance, lower extremity flexibility, hamstring thightness and sprint performance. Thirty professional football players between the ages of 18-35 and registered at Sportoteam Athlete and Spine Health Center participated in the study. Vertical jump distance, lower extremity flexibility, hamstring thightness and sprint performance of the participants were determined by the OptoJump system and software (Microgate, Bolzano, Italy), sit-reach bench, goniometric measurement during active knee extension and 30 meters sprint test before and immediately after chiropractic HVLA manipulation applied to the lumbar and sacroiliac region, respectively.